Z Sabałowych Bajań wrócili z nagrodami

Fot. Wojciech Kubina 2014.08.21 20:05 / news / czytano 4860 / opinie 0

Dobrze zaprezentowali się nasi przedstawiciele podczas 48. Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej. Nagrody i wyróżnienia otrzymali w konkursie gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewu solowego i grupowego tegorocznego przeglądu.

Ogólnopolski konkurs trwał od 13 do 17 sierpnia br. Przesłuchania konkursowe oceniała komisja w składzie: Aleksandra Bogucka (etnomuzykolog), dr Artur Czesak (językoznawca), Benedykt Kafel (etnograf), Dorota Majerczyk (etnolog) i dr hab. Stanisław Węglarz (antropolog kulturowy). Na scenie Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej zaprezentowało się 47 gawędziarzy (33 dorosłych, 3 młodzieżowych, 11 dziecięcych), 50 instrumentalistów (30 dorosłych, 16 młodzieżowych, 4 dziecięcych), 41 śpiewaków solistów (31 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych), 41 grup śpiewaczych (31 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 2 drużbów i para pytacy oraz 3 starostów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego. Poziom wykonawczy w poszczególnych konkurencjach był wysoki, dobór repertuaru i charakter wykonawczy zgodny z tradycją własnego regionu.

Nagrody i wyróżnienia, które trafiły w tym roku do przedstawicieli Pienin:

I. Konkurs gawędziarzy
W kategorii dorosłych komisja przyznała osiem wyróżnień w postaci dyplomów, jedno z nich otrzymał Piotr Gąsienica ze Szczawnicy, w kategorii dziecięcej komisja przyznała cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek, a otrzymali je m.in. Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych oraz Karol Bukowski z Maniów.

II. Konkurs instrumentalistów
W kategorii dorosłych osiem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymał m.in. Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce), dziewięć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymali m.in. Zbigniew Przychodzki ze Szczawnicy (oktawki pienińskie),  osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymał m.in.  Daniel Delimata z Hałuszowej (skrzypce).

III. Konkurs śpiewu solowego
W kategorii dorosłych pięć równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymał m.in. Jan Kubik z Krościenka n/D, siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymali m.in. Lidia Błachut z Łapsz Niżnych i Jan Majerczak ze Szczawnicy, dziesięć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymała m.in. Joanna Kowalczyk z Krościenka n/D oraz Artur Majerczak z Krościenka n/D. W kategoria młodzieżowej dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł komisja przyznała m.in. Marii Błachut z Łapsz Niżnych.

IV. Konkurs śpiewu grupowego
W kategorii dorosłych osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymały grupy śpiewacze m.in. żeńska z Zespołu Pieśni i Tańca „Pieniny” z Krościenka n/D w składzie: Jolanta Salamon, Beata Błazusiak, Katarzyna Waksmundzka, Karolina Waksmundzka. W kategorii młodzieżowej dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymały grupy śpiewacze m.in. żeńska „Niedziycanki” z Niedzicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: domludowy.pl
Zdjęcia: Wojciech Kubina
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij