Zespoły z Afryki i Indonezji gościnnie w ramach Lata Pienińskiego 2013

Fot. Marta Polaczyk, Magdalena Wojtarowicz 2013.08.28 10:05 / news / czytano 5671 / opinie 0

W Szczawnicy można było zobaczyć dwa egzotyczne zespoły biorące udział w odbywającym się w Zakopanem 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. 

Wśród czterech zaproszonych zespołów, na występy gościnne do Szczawnicy, są m.in. balet z Beninu, zespół z Indonezji, Chorwacji oraz Bułgarii. Dwa z nich zaprezentowały się już dla szczawnickiej publiczności. Dzisiaj oraz w czwartek zobaczyć będzie można grupy z Bałkanów.

- Chciałbym podziękować Zakopanemu za współpracę, myślę że przyniesie ona w następnych latach dobre owoce i będziemy mogli cieszyć się tym festiwalem w tych dwóch miejscowościach i Zakopanem i Szczawnicy. - mówił Piotr Gąsienica Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.

Narodowy Balet Beninu działa pod auspicjami Ministerstwa Kultury oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i jego misją jest promowanie tradycyjnej kultury Beninu. Kraj ten położony w Afryce Zachodniej. Zespół składa się z najlepszych artystów z profesjonalnych grup tanecznych w Beninie. Goście z Afryki zaprezentowali m.in. taniec ukazujący triumfalny powrót po wojskowej ekspedycji, taniec z maskami oraz taniec wojenny ukazujący dzielnych wojowników króla, walczących pod jego czujnym okiem, które chroni przed chorobami.

Indonezyjska Universitas Padjajaran Group powstała z założeniem promowania kultury, pielęgnowania i zachowania tradycji oraz tworzenia dobrego podłoża dla transmisji dziedzictwa kulturowego Indonezji wśród młodzieży. W Szczawnicy pokazali m.in. tańce: „Saman” dynamiczny taniec wykonywany podczas wesel oraz ceremonii religijnych, „Nandak Ganjen” taniec afirmujący młodość i wolność, „Tifa” bardzo dynamiczny taniec przy dźwiękach bębnów z Papui oraz „Lontar” taniec wojenny.

Zespoły prezentują autentyczny folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Koncerty trwają do 29. sierpnia a rozpoczynają się o godzinie 17.00.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Marta Polaczyk, Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij