Barok na Spiszu we Frydmanie i Niedzicy

Fot. Arch. Organizatora 2015.08.27 22:35 / news / czytano 2720 / opinie 0

W ostatni weekend 22 i 23 sierpnia odbyły się dwa kolejne koncerty festiwalu Barok na Spiszu.

W sobotę 22 sierpnia we Frydmanie ponownie wystąpił zespół Scepus Baroque, tym razem pod dyrekcją świetnego gdańskiego organisty Andrzeja Szadejki. Po bardzo interesującym mini-wykładzie pod tytułem „Pergolesi, czy Bach – parodie, pastisze, plagiaty” zespół wykonał bardzo rzadko pojawiającą się na estradach koncertowych kantatę „Tilge, Höchster, meine Sünden” (BWV 1083) opartą na tekście psalmu pokutnego 51, która jest twórczą odpowiedzią Bacha na „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Koncert był bardzo interesującym zderzeniem obu utworów. Andrzej Szadejko poprowadził zespół z ogromną energią, uwypuklając całą paletę barw i emocji zawartej w tym utworze – dziele, w którym mieszały się wpływy dwóch geniuszy: typowo włoskiego, ekstrawertycznego Pergolesiego i właściwej dla Bacha głębi. Zespół wystąpił w składzie: Katarzyna Wiwer – sopran, Helena Poczykowska – mezzosopran, Marzena Biwo, Małgorzata Malke – skrzypce barokowe, Natalia Reichert – altówka barokowa, Justyna Rekść Raubo – wiolonczela barokowa, Anna Wiktoria Swoboda – teorba i na pozytywie dyrektor artystyczny projektu Andrzej Szadejko. W czasie koncertu miał miejsce także bardzo miły akcent regionalny, albowiem okazało się, że wśród publiczności był lutnik z Krempach, pan Wojciech Łukasz, spod którego ręki wyszła wiolonczela barokowa, wchodząca w skład instrumentów grających na koncercie.

W następującą po tym koncercie niedzielę 23 sierpnia w Niedzicy odbył się recital organowy – niespodzianka, który pokazał nam sposoby twórczego wykorzystania motywów muzycznych, tak jak czynił to Bach. Wystąpił znakomity organista i świetny improwizator Tomasz Orlow. Tematy wykorzystane na koncercie pochodziły od publiczności. Zebrano ponad czterdzieści kart z przeróżnymi inspiracjami, z których ze względu na ramy czasowe koncertu udało się wykorzystać jedynie małą część. Ich opracowanie zostało wykonane, tak jak zapowiedział to sam artysta w czasie mini-wykładu, w stylu niemieckiego baroku. Efekt fascynował zarówno wielością pojawiających się barw, pomysłowością w opracowaniu tematów, jak ogromną łatwością, z jaką rodziły się utwory zamknięte przecież w ścisłych formach barokowego stylu. Na koniec zabrzmiała improwizacja na temat BACH, czyli dźwięków, układających się w nazwisko kompozytora, przez które wykonawca recitalu oddał cześć lipskiemu kantorowi, bohaterowi tegorocznego festiwalu Barok na Spiszu.

W czasie tegorocznej edycji festiwalu Barok na Spiszu czeka nas jeszcze jeden koncert zatytułowany: Spiska kolacja na cztery ręce: Bach vs Haendel. Koncert odbędzie się w sobotę o godz. 18.30 w kościele św. Sebastiana w Jurgowie. Wystąpi Karpacka Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Patrycji Domagalskiej-Kałuży oraz, pochodzący z Poronina, aktor Bartłomiej Chowaniec.

Festiwal organizuje Fundacja Kulturalny Szlak wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych z/s w Niedzicy oraz parafiami spiskimi. Mecenasami tegorocznej odsłony festiwalu są Województwo Małopolskie, ZEW Niedzica SA, Tatrzański Bank Spółdzielczy, Stacja Narciarska Jurgów Ski, Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Partnerami festiwalu są gminy Łapsze Niżne, Nowy Targ i Bukowina Tatrzańska oraz SHS Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy, Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy, Montenero Resort&Spa Czarna Góra. Mecenat nad festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego.
 
Zapraszam na ostatni koncert festiwalu w najbliższą sobotę 29.08. do Jurgowa, początek o 18.30. Do zobaczenia.
Autor: Rafał Monita
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij