Białopotocanie na Międzynarodowym Spotkaniu Folklorystycznym w Czechach

Fot. Arch. Zespołu 2015.08.03 22:44 / news / czytano 2191 / opinie 0

Muzykanci z Pienin zaprezentowali swój śpiew i muzykę podczas największego i najstarszego w Europie święta góralskiego - 68. Gorolskiego Święta w Jabłonkowie w Czechach.

"Białopotocanie" pokazali folklor pieniński pośród zespołów z Polski, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Czech a także Turcji i Kanady. To nie pierwsza impreza, w której kapela reprezentuje Pieniny. Warto w tym miejscu wymienić liczne przeglądy w których kapela bierze udział, m.in. Sabałowe Bajania, festiwale  - Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem czy Karnawał Góralski w Bukowinie Tatrzańskim, gdzie "Białopotocanie" występują z Zespołem Pieśni i Tańca "Pieniny". W maju 2013 roku reprezentowali nasz region na V Międzynarodowym Festiwalu Poezji Słowiańskiej w mieście Twer w Rosji. 

Czym jest Gorolski Święto? To najdłuższa i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach, istnieje od lat 1947 – 1948. Celem tej plenerowej imprezy była i jest prezentacja kultury ludowej, by ona nie była tylko zabytkiem, nie tylko echem przeszłości, ale żywą wartością dnia dzisiejszego, źródłem tożsamości.

Z biegiem czasu do rodzimych zespołów folklorystycznych dołączyły zespoły z Czech, Moraw, Słowacji, a połączenie Gorolskigo Święta z Tygodniem Kultury Beskidzkiej umożliwiło zaprezentowanie publiczności zespołów ludowych dosłownie z całego świata. Gorolski Święto to także wystawy sztuki ludowej, kiermasze książki, wieczory poezji, zawody sportowe, imprezie towarzyszą seminaria na temat muzyki ludowej. Na skraju Lasku Miejskiego można zażywać relaksu podczas koncertów kapel ludowych.
Autor: mw
Źródło: gorolskieswieto.cze
Zdjęcia: Arch. Zespołu
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij