Chopin na ludowo z Marią Pomianowską

Fot. Anna Borkowska 2015.07.20 18:08 / news / czytano 2723 / opinie 0

Mazurki Fryderyka Chopina usłyszeli w sobotni wieczór uczestnicy trzeciego koncertu festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy. Opracowania utworów podjęła się Maria Pomianowska, która zaprezentowała utwory polskiego kompozytora i pianisty wraz z zespołem Lutosłowianie.

Trzeci koncert 18. lipca był ukłonem w stronę muzycznej tradycji ludowej. Fantastyczna multiinstrumentalistka, specjalizująca się w unikalnych technikach gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy - Maria Pomianowska  wystąpiła wraz z swoim zespołem Lutosłowianie, w niezwykłym koncercie, ukazującym muzykę ludową Mazowsza oraz jej związki z muzyką Fryderyka Chopina.  
 
Unikatowego brzmienia muzyce nadały jedyne w swoim rodzaju instrumenty: suka biłgorajska, fidel płocka, duduk i bębny obręczowe oraz śpiew w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Aleksandry Kauf. 6-strunową fidel płocką odnaleziono w 1985 r., a 4-strunową sukę zrekonstruowano na podstawie źródeł ikonograficznych, jako że nie zachował się żaden oryginał. Obok archaicznie brzmiących instrumentów w koncercie słychać było instrumenty należące do tzw. nowej tradycji: akordeon czy wspominany wcześniej wspak. 
 
Maria Pomianowska doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, rekonstruktorka instrumentów zapomnianych i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy. Artystka wydała 21 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody.
 
Za tydzień ostatni z koncertów tegorocznej edycji festiwalu, podczas którego usłyszymy pieśni pątników powstałe i w Średniowieczu i Współcześnie. Początek spotkania o godzinie 20.15 w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha w Szczawnicy.
Autor: mw
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij