Do Pienin - nowa wystawa w szczawnickiej galerii

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.27 09:55 / news / czytano 2093 / opinie 0

Od soboty 26. września w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy przy Placu Dietla oglądać można prace autorstwa Anny Glińskiej-Kupczyk (rysunek i grafika) i Zdzisława Wiatra (grafika i malarstwo).

Wystawa pn. "Do Pienin" to twórcza inspiracja regionem, przede wszystkim przyrodą ale i tradycjami regionu. Autorzy wystawy to artyści których łączy relacja mistrz i uczeń, oboje związani a częstochowską Akademią im. Jana Długosza.
 
Podczas wernisażu, który odbył się w piątkowy wieczór, artyści podziękowali za możliwość pokazania swoich prac w Szczawnicy. Anna Glińska-Kupczyk podkreśliła, że prace znajdujące się na ekspozycji są odwzorowaniem ich wędrówek, powrotów do Pienin. Często bywamy w Pieninach i one nas mocno zachwycają. - Moje prace to głównie grafika warsztatowa i rysunek a miłością do grafiki zostałam zarażona 15 lat temu przez pana Zdzisława Wiatra na zajęciach jako studentka. Teraz mam okazję pracować z profesorem na jednej uczelni i myślę, że zyskałam przyjaciela za co bardzo dziękuję - mówiła Ania.
 
Profesor Wiatr mówił o tym, że wystawa dokumentuje część prac, których nie pokazywali wcześniej. Odwiedzając Pieniny wykonał ponad sto prac, na wystawie znajdują się prace malarskie, które namalował w ciągu jednego tygodnia przebywając w Jaworkach w Muzycznej Owczarni.

Anna Glińska - Kupczyk jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie o specjalności ceramika. Dyplom z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Leona Macieja oraz z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Zdzisława Wiatra w 2006 roku na Akademii Jana Długosza w Częstochowie, kontynuowała studia na rodzimej uczelni w zakresie Wiedzy o Kulturze.

Od 2011 roku pracuje jako asystent w Katedrze Grafiki Akademii Jana Długosza w Częstochowie prowadząc zajęcia z grafiki warsztatowej  (druku wklęsłego, wypukłego i płaskiego), rysunku i malarstwa. Prezentowała swoje prace na kilku wystawach indywidualnych oraz wielu zbiorowych w kraju, a także za granicą. Obecnie zajmuje się głównie grafiką warsztatową i rysunkiem. Cykl prac prezentowanych na wystawie w Szczawnicy jest efektem inspiracji naturą i kulturą regionu pienińskiego. 

Zdzisław Wiatr urodzony 8. 04. 1960 w Głubczycach. Ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1981-1986, gdzie w roku 1986 zrealizował dyplom z wyróżnieniem w pracowni książki prof. Adama Romaniuka oraz pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza. 

W latach 1986-1987 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych, Akademii im. J. Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Współpracował z miesięcznikiem ,,Res Publica” oraz z Oficyną Wydawniczą „Errata” w Warszawie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, malarstwem i fotografią. Zrealizował 30 wystaw indywidualnych oraz brał udział w blisko 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij