Droga na Świętą Górę - zwieńczeniem festiwalu Muzyka nad Zdrojami

Fot. Janusz Wojtarowicz 2015.07.27 11:10 / news / czytano 4503 / opinie 0

Ósmy Letni Festiwal Muzyka nad Zdrojami dobiegł końca. W ostatnim, czwartym koncercie mieliśmy okazje posłuchać pieśni związanych z tradycjami muzycznymi pątników zdążających do miejsc świętych od średniowiecza po współczesność. 

Tradycje pielgrzymowania do świętych miejsc i związane z tym rytuały oraz pieśni są żywe od wieków. Pieśni, które znajdujemy w manuskryptach pochodzących z najstarszych miejsc odwiedzanych przez pątników jak Góra Monserrat, czy Santiago de Compostella dają nam fascynujący i barwny obraz tych tradycji.
 
Program koncertu przygotowanego przez śpiewaczkę Katarzynę Wiwer wraz harfistką Ireną Czubek-Davidson i Aleksandrem Tomczykiem zawierał pieśni nawiązujące do kultu maryjnego a także innych tradycji związanych z miejscami, gdzie docierali pątnicy lub z miejscami i tradycjami, które napotykali po drodze.
 
Na początku koncertu Katarzyna Wiwer dyrektor artystyczna festiwalu oraz Rafał  Monita dyrektor wykonawczy przywitali wszystkich zebranych, krótko podsumowali festiwal i podziękowali osobom i instytucjom, które pomogły przygotować tegoroczny festiwal. - Wszystko co piękne kończy się niestety. I lato i piękny lipiec, czy to deszczowy czy słoneczny, wakacje także za miesiąc się skończą, a dzisiaj kończymy festiwal - mówił Rafał Monita.
 
Podziękowania otrzymał gospodarz szczawnickiej parafii ks. Tomasz Kudroń "za otwarte drzwi świątyni, wsparcie i pomoc". "Za pomoc finansową niezbędną do przygotowania festiwalu" - firmy i instytucje: Krzysztof Tętnowski z firmy Tętnowski Development, Grzegorz Niezgoda burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica, Mariusz Ziemiańczyk prezes Pienińskiego Banku Spółdzielczego, Maria Gonciarz z Hotelu Spa Budowlani, Jan Hamerski radny Sejmiku Wojewódzkiego, szczawniczanin, dzięki którego staraniom Województwo Małopolskie było także partnerem festiwalu.
 
W programie znalazł się cały wybór starych pieśni od tzw. Czerwonej Księgi (Llibre Vermell) z Góry Monserrat, poprzez Hildegardę z Bingen, aż po pieśni tradycyjne, w tym również polskie. Podczas ostatniego koncertu festiwalu Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy artyści wykonali je zarówno w brzmieniu oryginalnym, jak i w opracowaniach kompozytorów współczesnych (m.in. B. Britten, J. Rutter).
 
W niezwykle barwnym koncercie wystąpili Katarzyna Wiwer (sopran), Irena Czubek-Davidson (harfa), Aleksander Tomczyk (flety proste, gemshorny,cornamuza, instr. perkusyjne).
 
Organizatorem festiwalu była Fundacja Kulturalny Szlak. Festiwalowi patronował Pienińskie Portal Informacyjny. Wszystkie cztery koncerty odbywały się w murach kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha w Szczawnicy. Tegoroczny festiwal swym patronatem honorowym zaszczycili: biskup tarnowski Andrzej Jeż, burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, a także marszałek Małopolski Marek Sowa. VIII Festiwal Muzyka nad Zdrojami odbył się dzięki środkom Województwa Małopolskiego, Gminy i Miasta Szczawnica oraz mecenasów i partnerów tegorocznego festiwalu: Pienińskiego Banku Spółdzielczego, Hotelu Spa Budowlani ze Szczawnicy oraz Tętnowski Development z Krakowa. Na wszystkie koncerty jak co roku był wstęp wolny.
Autor: mw
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij