Festiwal Barok na Spiszu - kolejny koncert już 24 sierpnia

Fot. 2013.08.23 21:44 / impreza / czytano 3630 / opinie 0

24. sierpnia o godz. 18.00 w kościele św. Stanisława we Frydmanie wystąpi zespół Consortium Sedinum w ramach II Festiwalu pn. "Barok na Spiszu".

.Festiwal Barok na Spiszu jest wydarzeniem kulturalnym Fundacji Kulturalny Szlak, zainicjowanym przez Oficynę Artystyczną Astraia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, mającym na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza poprzez koncerty muzyki korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz.
 
W drugiej edycji festiwalu, tak jak i w poprzedniej, pragniemy położyć szczególny nacisk na zabytki muzyki polskiej, zwłaszcza na te z nich, które nie są jeszcze znane i często grywane. Stąd sięganie do archiwów znajdujących się zarówno na terenie Spisza (bogate archiwum podolinieckie), jak i do innych zbiorów skrywających wciąż jeszcze mało znane, czy wprost nieodkryte dzieła.

Na Spiszu będą miały miejsce muzyczne premiery aż trzech programów: z archiwów oo. Pijarów z Podolińca na Spiszu, z archiwum oo. Paulinów na Jasnej Górze i oryginalny dotąd program z muzyką barokową z Ameryki Łacińskiej. Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni artyści polscy i zagraniczni, osoby i zespoły reprezentujące najwyższy poziom wykonawczy i wierność stylistyce barokowej. Festiwal jest nie tylko pokazem twórczości muzycznej i nie ogranicza się wyłącznie do organizacji koncertów, lecz pokazuje także szersze spektrum kulturalne baroku, ze szczególnym uwzględnieniem Spisza. Podczas imprezy ma bowiem miejsce promocja zabytków Spisza poprzez otwarcie dla zwiedzających zabytkowych kościołów w przeddzień koncertu i udostępnianie ich jako atrakcji turystycznych regionu. Dlatego również w tym roku otworzymy podwoje spiskich kościołów z wyposażeniem barokowym w Niedzicy, Kacwinie, Frydmanie, Łapszach Niżnych i Wyżnych, Krempachach, Nowej Białej, Trybszu i w Jurgowie, a przed koncertami odbędą się wykłady o prezentowanej muzyce i spiskich zabytkach.

Tegoroczna edycja Festiwalu uzyskała wsparcie oraz patronat Ministerstwa Kultury i Sztuki, wsparcie oraz patronat Marszałka Małopolskiego Marka Sowy, współfinansowanie przez Instytut Muzyki i Tańca w programie „Nowe Interpretacje” oraz mecenat Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Bardzo dziękujemy za pomoc w organizacji Festiwalu Panu Dyrektorowi Instytutu Andrzejowi Kosowskiemu oraz Prezesowi ZEW Niedzica Panu Grzegorzowi Podlewskiemu. Serdecznie dziękujemy Instytucjom, którym leży na sercu wspieranie inicjatyw kulturalnych, a zwłaszcza tych, których celem jest promowanie polskich zabytków, zarówno sztuki materialnej, jak i muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które ściśle wiążą się z regionem Spisza.

W tym miejscu pragniemy złożyć również serdeczne podziękowania Instytucjom, które wspierają Festiwal poprzez współpracę merytoryczną oraz pomoc organizacyjną. Serdecznie dziękujemy Gminnemu Ośrodkowki Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy i jej dyrektor Pani Krystynie Milaniak, Stowarzyszeniu Rozwoju Spisza i Okolicy i jej Szefowi Panu Julianowi Kowalczykowi. Szczególne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy dyżurujących w spiskich kościołach podczas dni otwartych.

Serdecznie zapraszamy na barokowy Spisz!
Organizatorzy Festiwalu Barok na Spiszu
 
Barok na Spiszu
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij