Finał Muzyki nad Zdrojami klimatycznie, romantycznie i po szczawnicku

Fot. AS 2016.07.25 14:45 / news / czytano 1701 / opinie 0

W sobotni wieczór we foyer Dworku Gościnnego w Szczawnicy odbył się finałowy, czwarty z tegorocznego cyklu Muzyki nad Zdrojami, koncert festiwalowy.

W programie pt. Józef Szalay i walce wystąpili: Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrygenturą Agnieszki Kreiner, sopranistka Katarzyna Wiwer i jako recytatorzy Andrzej Michno - aktor Sceny A2 z Zakopanego oraz Andrzej Dziedzina-Wiwer ze Szczawnicy.

Koncert finałowy składał się z dwóch części. Podczas pierwszej wykonano m.in. Walce szczawnickie odkryte w zbiorach Muzeum Pienińskiego, znane dzieła Straussa w tym Marsz Radetzkyego, Geigera, Rossiniego. Zabrzmiała również Kantata szczawnicka Jana Kantego Pawluśkiewicza. Była to światowa premiera tego utworu. Druga część muzyczna tak jak pierwsza w dużej mierze nawiązywała do tematyki Pienin i okolic. Premierowo w Pieninach zabrzmiały fragmenty opery Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego, a także Czardasz Montiego być może jako podkreślenie związków łączących Szczawnicę z węgierską rodziną Szalayów. Katarzyna Wiwer zaprezentowała się m.in. w pieśniach Uspavanka Mikulasa Schneidera-Trnavskyego i nietypowej aranżacji piosenki Dziewczyna i pejzaż pochodzącej z repertuaru zespołu Trubadurzy. Utwory muzyczne przeplatano recytacjami tekstów takich jak fragmenty Przewodnika do zdrojów lekarskich w Szczawnicy z mapą dra Onufrego Trembeckiego, Spotkania w dawnej i niedawnej Szczawnicy Tadeusza Z.Bednarskiego, Spotkamy się u wód Stanisława Pagaczewskiego, Spacerkiem po starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej Barbary Aliny Węglarz, Pieniny na starej pocztówce Katarzyny Wiwer i Rafała Monity, przyśpiewki z Nut pienińskich Michała Słowika-Dzwona.

Tegoroczna Muzyka nad Zdrojami była dziewiątą z kolei edycją festiwalu. W kościele św. Wojciecha w Szczawnicy 2 lipca wystąpił Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes, 9 lipca odbył się koncert pt. Barok w słońcu południa (soprany - Katarzyna Wiwer, Julieta Gonzales-Springer i Anna Kowalska, Anton Birula - lutniści), zaś 16 lipca w świątyni zagrał Krakowski Kwartet Gitarowy.

Organizatorem Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami jest Fundacja Kulturalny Szlak, dyrektorem artystycznym Katarzyna Wiwer, zaś dyrektorem wykonawczym Rafał Monita. Koncertowi finałowemu towarzyszył kiermasz przygotowany przez artystów plastyków działających w szczawnickim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich.

Organizatorzy Muzyki nad Zdrojami zapraszają już na rozpoczynający się w sierpniu festiwal Barok na Spiszu.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij