Finał warsztatów czwartkowych - z Krościenka do Państwa Środka

Fot. Anna Borkowska 2016.08.22 21:15 / news / czytano 2890 / opinie 0

W okresie wakacyjnym Stowarzyszenie Artystów Pienińskich oraz Gminne Centrum Kultury w Krościenko n. D zorganizowało spotkania warsztatowe które prowadzili artyści w osobach - Ewa Majerczak, Ela Adamczyk, Ela Kolusz, Krystyna Walosik, Wiesław Borkowski, Anna Czajka, Monika Ziemianek - Sztajer.

Ostatnie zajęcia poprowadził krościeńczanin Wiesław Borkowski - artysta-sinolog z pasji i wykształcenia, który ostatnie lata spędził w Chinach.

Najpierw opowiedział o początkach, o tym jak zaczął szkicować, a następnie uczestnicy poproszeni zostali o narysowanie swojego pokoju lub ulubionego pomieszczenia z jak największą ilością szczegółów (było to ćwiczenie, które pokazywało, z jaką dokładnością obserwują rzeczywistość). W drugim zadaniu, w plenerze, chodziło o rysunek z natury, przedstawienie i narysowanie motywu z otoczenia, który zachwycił dzieci zgromadzone na warsztatach.

- Obserwacja to niezwykle ważna umiejętność każdego artysty. Pozawala dostrzegać piękno w rzeczach prostych i pospolitych, które widzimy na co dzień. Im głębiej się przyglądamy, tym wrażliwsze staje się nasze spojrzenie. Łatwiej przez to się inspirować, a także zapamiętywać szczegóły przydatne później w pracy twórczej. Polecam wszystkim, by w drodze do domu czy podróży, odłożyli telefon komórkowy i spróbowali zachwycić się otaczającym światem. Wymaga to świeżego spojrzenia, ale jest warte wysiłku - mówi Wiesław.

Wiesław Borkowski ukończył China Academy of Art na wydziale malarstwa chińskiego. Jako pierwszy obcokrajowiec w historii zdobył w 2015 roku Grand Prix tego wydziału na najlepszą pracę dyplomową, "Dialog Apsary z Aniołem”, która będzie częścią wystawy w Hangzhou Public Library. Wiesław Borkowski ma 27 lat, zajmuje się głównie artystyczną pracą twórczą i pracował do niedawna jako nauczyciel sztuki. Obecnie przebywa w Krościenku n.D w swojej rodzinnej miejscowości. W maju dzieła Wiesława znalazły się na największej wystawie indywidualnej Polaka w Państwie Środka, która była podsumowaniem czterech lat Jego pracy twórczej.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij