Inauguracja Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami z chórem z Tarnowa

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.07.04 15:29 / news / czytano 1420 / opinie 0

Pierwszy z festiwalowych koncertów był pełen  pasji i zaangażowania, a dziewczęce głosy wypełniły całą szczawnicką świątynię, dając pokaz świetnego warsztatu i przygotowania. Ten występ zauroczył publiczność, która na stojąco oklaskiwała dziewczyny z Tarnowa.

2 lipca w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy zagościł znakomity dziewczęcy chór katedralny Puellae Orantes w programie zatytułowanym Misericordias Domini. Program skonstruowany został na okazję 1050 rocznicy chrztu Polski i Roku Miłosierdzia.
 
Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa  należy do elity chórów europejskich. Powstał w 1985 roku przy Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Założycielem i dyrygentem chóru jest ks. Władysław Pachota, za kształcenie wokalne odpowiada Aleksandra Topor. Do chóru należą dziewczęta w wieku 10–19 lat z Tarnowa i kilkunastu okolicznych miejscowości. Wysoki poziom artystyczny chóru jest efektem żmudnej, wieloletniej pracy artystycznej i wychowawczej. Zespół „Puellae Orantes” jest laureatem 23 konkursów chóralnych. Tarnowski chór realizuje wyjątkowe projekty artystyczne z wybitnymi arty­stami, m.in. w 2015 r. wykonał koncerty z dwukrotnym laureatem nagrody Grammy – zespołem „The King’s Singers”, a w 2016 r. ze światowej klasy kwintetem dętym „Canadian Brass”. Chór „Puellae Orantes” dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, telewizji francuskiej: France 2 i France 3, radia watykańskiego, holen­derskiego, francuskiego.

Festiwal Muzyka nad Zdrojami jest imprezą muzyczną odbywającą się co roku od 2008 roku w okresie letnim w Szczawnicy, uzdrowisku goszczącym w tym czasie wielu kuracjuszy, letników i turystów. Ideą festiwalu jest wzbogacenie letniej oferty kulturalnej tego znanego i coraz prężniej rozwijającego się uzdrowiska o koncerty prezentujące muzykę poważną w bardzo dobrych wykonaniach, zróżnicowaną stylistycznie i dostosowaną potrzeb melomanów, spędzających letnie miesiące w Szczawnicy i okolicach. Festiwal Muzyka nad Zdrojami, organizowany przez fundację Kulturalny Szlak i w ciągu 7 lat zdobył liczną rzeszę sympatyków. Koncerty odbywają się w rozmaitych wnętrzach (wnętrza sakralne, sale kameralne, muszla koncertowa), a muzyka w nich wykonywana dostosowana jest do ich charakteru. Podczas festiwalu odbywają się koncerty chóralne, koncerty kameralne, recitale skrzypcowe, fortepianowe, organowe (na organach Tomasza Falla w kościele parafialnym), koncerty bywają uzupełnione poezją, projekcjami lub innymi elementami podnoszącymi ich atrakcyjność. Podczas festiwalu staramy się również zaprezentować osiągnięcia artystów związanych z regionem lub z niego się wywodzących. Festiwal prezentuje muzykę starannie dobraną i reprezentującą wysoki poziom wykonawczy.

Fundacja Kulturalny Szlak, organizator Festiwalu Muzyka nad Zdrojami dziękuje Mecenasom i Patronom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć. A są nimi: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, wspierający nasze działania od wielu lat, Pieniński Bank Spółdzielczy i Tętnowski Development. Patronat nad tegoroczną edycją festiwalu objęli bp tarnowski Andrzej Jeż, marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.
Źródło: Organizator
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij