Kolorowe witraże małe i duże

Fot. AS 2015.12.12 10:17 / news / czytano 3235 / opinie 0

W czwartek w małej galerii Eglander Cafe w Szczawnicy odbył się wernisaż wystawy prac Marii Lizoń-Śliwy. W skład prezentowanej w grudniu ekspozycji wchodzą głównie wykonywane różnymi technikami witraże.

Licznie przybyłych gości, lokalnych członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, znajomych i rodzinę artystki przywitała Anna Malinowska.

- Pani Maria jest zrzeszona z TPSP od 2012 roku. Obecnie jako członek zarządu pełni funkcję sekretarza. Do wystawy przygotowała się rzetelnie. Widać, że musiała poświęcić na to dużo czasu, bo technika, którą wybrała, jest bardzo pracochłonna. Początki twórczości Marii sięgają warsztatów organizowanych przez Janinę Tybur w 2010 roku. Maria wzięła w nich udział, to ją pochłonęło i od tego czasu cały czas tworzy i wciąż się rozwija - mówiła Anna Malinowska.

O wykonywaniu witraży metodą Tiffany opowiedziała sama artystka: - Technika ta wymaga cierpliwości. Specjalne szkło, którego się używa, jest od razu kolorowe. Ja go nie maluję, ale trzeba je umyć i pociąć na takie kawałki, jakie są potrzebne. Następnie owija się je cieniutką miedzianą wstążeczką. Owinięte można już polewać cyną. Pracę trzeba sobie dawkować, żeby się człowiek nie zniechęcił. Wśród prezentowanych prac są także kompozycje roślinne zatapiane w syntetycznej żywicy.

Te z kolei, jak stwierdziła ich autorka, powstają bardzo szybko. Wytwory rąk Marii Lizoń-Śliwy można również zaliczyć do sztuki użytkowej. Podczas wernisażu jeden ze stolików zdobiła wykonana przez panią Marię wspaniała witrażowa lampa. Tematyka niektórych witraży i obrazków nawiązuje do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Są wśród nich aniołki, dzwoneczki, świeca. Pozostałe to motywy kwiatowe a także motyle, które mienią się jasnymi, pozytywnymi barwami. Artystka podziękowała wszystkim za przybycie i za życzliwość, dzięki której mogła przezwyciężyć tremę. Upamiętnieniem wernisażu stał się tradycyjny okolicznościowy wpis do księgi pamiątkowej TPSP.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij