Krakowski Kwartet Gitarowy i podróż przez muzyczne krajobrazy

Fot. Arch. Organziatora 2016.07.19 14:55 / news / czytano 2970 / opinie 0

W ostatnią sobotę odbył się trzeci koncert festiwalowy Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy. Krakowski Kwartet Gitarowy zaprosił do podróży przez muzyczne krajobrazy. Rzeczywiście, artyści z przygotowanego przez siebie programu wyczarowali piękne wędrowanie po Ameryce Południowej, Kubie, Rosji.

Zabrzmiała także muzyka dawna: utwory Pretoriusa i Boccheriniego, ale chyba dopiero muzyka współczesna zahipnotyzowała bardzo licznie zgromadzoną publiczność w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. „Krajobraz kubański w deszczu” Brouwera korespondował z aurą tamtego dnia, jednak i ekspresja zespołu, i sama kompozycja zrobiły piorunujące wrażenie. Za to w „Nocy na Łyse” Górze Musorgskiego słychać było orkiestrę symfoniczną, w tym miejscu brawa także dla aranżacji na 4 gitary, nie jest przecież łatwo przerobić utwór symfoniczny na kwartet gitarowy. Zagrana na bis polka zachwyciła publiczność i zakończyła ten piękny muzyczny wieczór festiwalowego wędrowania po muzycznych krajobrazach.

A już w najbliższy weekend koncert finałowy IX Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami, który na pewno będzie niezwykłym rarytasem dla koneserów i muzycznym świętem dla wielbicieli Szczawnicy. W programie zatytułowanym „Muzyka znad Zdrojów. Józef Szalay i walce” wystąpi Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyr. Agnieszki Kreiner wraz z solistką Katarzyną Wiwer. W programie usłyszymy m.in. „Walce Szczawnickie” St. Cybulskiego, odkryte w archiwach Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej, „Kadryle hydropatyczne” Adama Wrońskiego, a także czardasze i przyśpiewki szczawnickie. Podczas koncertu zostanie również wykonana „Kantata Szczawnicka” Jana Kantego Pawluśkiewicza do słów Józefa Szujskiego i będzie to jej światowe prawykonanie. Usłyszymy także po raz pierwszy w Pieninach uwerturę i cavatinę z opery „Zamek na Czorsztynie” Franciszka Kurpińskiego. Całość będzie okraszona słowem w wykonaniu aktora Krzysztofa Michno oraz poety szczawnickiego Andrzeja Dziedziny Wiwra. Ten niezwykły koncert będzie również okazją do zaprezentowania artystów plastyków, działających na stale w Szczawnicy i w Pieninach, związanych z dwoma działającymi tutaj stowarzyszeniami: szczawnickim oddziałem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich.

Początek wystawy o godz. 18, koncert o 19 w Dworku Gościnnym. Zapraszamy wszystkich Szczawniczan, turystów i kuracjuszy, wstęp wolny.
Źródło: Organizator
Zdjęcia: Arch. Organziatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij