Legendy pogranicza- po polsku i słowacku

Fot. Arch. szkoły 2014.02.04 22:31 / news / czytano 2851 / opinie 1

30. stycznia br. w Izbie Historii Flisactwa tworzonej w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych odbył się konkurs recytatorski „Legendy pogranicza”.

Wzięli w nim udział uczniowie ze Spojenej Skoly w Spiskiej Starej Vsi oraz z gimnazjum w Sromowcach Niżnych, którzy przez ostatnie kilka miesięcy, wspólnie uczestniczyli w warsztatach literackich w ramach projektu „Dunajec- wspólna rzeka-wspólna sprawa”.

Nie było łatwo. Trudność dla biorących udział wynikała stąd, że uczniowie ze Słowacji opowiadali legendy po polsku, a Polacy po słowacku. Próby recytacji w języku sąsiadów wypadały różnie. Mimo, że wszyscy uczestnicy bardzo się starali, opanowali pamięciowo, czasem bardzo długie teksty, członkowie polsko- słowackiego jury mieli w niektórych przypadkach kłopot ze zrozumieniem recytacji w swoim ojczystym języku. To uświadomiło wszystkim, jak znaczące są różnice w wymowie, akcencie i interpretacji, między językiem słowackim i polskim, zwłaszcza w ich literackiej odsłonie. 
Dużo łatwiejsze okazało się rozumienie języka codziennego.
 
Kiedy podsumowywano konkurs i rozdawano nagrody pomoc tłumacza praktycznie nie była potrzebna. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Nagrody przyznano sześciu uczestnikom. Pięknie albumy zakupione w ramach realizacji projektu „Dunajec-wspólna rzeka-wspólna sprawa” otrzymały: Terezia Pisarciková i Jadwiga Sproch (I miejsce), Andrea Mrázová i Zuzanna Niemiec (II miejsce) oraz Michaela Bednarciková i Izabela Niemiec (III miejsce). 

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013. Jego realizacja rozpoczęła się 1. kwietnia 2013 r. Ma na celu wzajemne poznanie i integrację uczniów ze Spojenej Skoły w Spiskiej Starej Vsi i Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Dzięki niemu młodzi ludzie z obydwu szkół uczestniczyli w warsztatach literackich, plastycznych i ekologicznych, prelekcjach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, wycieczkach, nauce pływania, akcjach na rzecz środowiska. Wspólnie też organizowali wystawy prac plastycznych, z których część znajdzie się w Izbie Historii Flisactwa. Jej otwarcie dla zwiedzających planowane jest w marcu br.
Autor: Oprac. red.
Źródło: ZPO Sromowce Niżne
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

komodo2014.02.04 22:02
Bardzo ciekawy pomysł! Popieram taką integrację!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij