Otwarto wystawę historyczną: Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.07.04 13:02 / news / czytano 3922 / opinie 0

Od wczoraj w Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy można oglądać wystawę, projekt edukacyjny wspólnie realizowany przez pięć oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Otwarcia ekspozycji dokonali wspólnie historyk, archeolog Maciej Wawrzczak z Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy, Robert Kowalski Przewodniczący Forum Małopolskich Oddziału PTH oraz Magdalena Dyląg Koordynator Programu „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”. W wernisażu wystawy uczestniczył także Krzysztof Mańkowski prezes Uzdrowiska Szczawnica.

Polskie Towarzystwo Historyczne z wystawą w szczawnickim muzeum gości po raz drugi. W roku ubiegłym prezentowali wystawę związaną ze 150 rocznicą Powstania Styczniowego. Obecna wystawa poświęcona jest wydarzeniom z okresu 20-lecia Międzywojennego. W tym roku przypada 100-lecie wybuchu Wielkiej Wojny, którą historycy, badacze, specjaliści określili jako jeden z największych konfliktów zbrojnych ówczesnej Europy. 

Jak zaznaczał podczas otwarcia Robert Kowalski: - Rozpoczęła się ona zamachem na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie, konsekwencją tego był wybuch konfliktu zbrojnego. Co prawda Polacy walczyli w armiach państw zaborczych, ale ostatecznie dla narodu Polskiego był to świt niepodległości, dzięki któremu w 1918 roku Polska odzyskała niezależność. Powstała II Rzeczpospolita stała się fundamentem pamięci Polaków w okresie II wojny światowej i komunizmu, do którego mieli możliwość się odwoływać. Stąd ta Wielka Wojna jest dla nas tak istotnym i ważnym wydarzeniem.

Wystawa składa się z 2 podstawowych elementów: tablic informacyjnych i części ekspozycyjnej z zabytkami militarnymi, ze zdjęciami, dokumentami i pocztówkami. Na wystawie znajdują się m.in. dwa cenne eksponaty – dewizka z kopiejek carskich oraz dewizka oficerska z flagą Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Innym cennym odnalezionym dokumentem znajdującym się w Szczawnicy jest karta powołania żołnierza do Landsturmu, pochodząca od mieszkańca Ochotnicy Górnej. Takie dokumenty występują w tej chwili już tylko w pojedynczych egzemplarzach. Ekspozycja muzealna ze względu na możliwości techniczne pokazuje 4 z 5 najistotniejszych epizodów związanych z Wielką Wojną. Na tablicach informacyjnych jest opis wydarzeń z Podhala i Pienin,wydarzeń na ziemi limanowskiej, z okolic Nowego Sącza i Myślenic, nie ma natomiast aspektu tarnowskiego.

- Bycie Polakiem to nie tylko życie tutaj, bycie Polakiem to wiedza dotycząca terytorium kraju, korzeni i historii. Edukacja młodych ludzi, dorosłych jest bardzo ważna, dlatego takie inicjatywy jak ta obecna zawsze będziemy wspierać – podkreślał Krzysztof Mańkowski prezes Uzdrowiska.

Projekt edukacyjny, który realizuje pięć oddziałów PTH w Nowym Targu, Limanowej, Nowym Sączu, Tarnowie i Myślenicach, swoim patronatem objął Marszałek Województwa Małopolskiego i Prezes PTH. Program realizowany jest przy wsparciu finansowym Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach „Mecenatu Małopolski” oraz Fundacji Andrzeja Mańkowskiego. Projekt składa się z szeregu przedsięwzięć takich jak pikniki historyczne, konferencje naukowe, wystawy, rajdy, warsztaty i wycieczki. Po raz pierwszy, chcąc dotrzeć z edukacją i wiedzą poprzez zabawę do dzieci i młodzieży, PTH wzbogaciło projekt o plansze edukacyjne w postaci gier planszowych „Walec Parowy 1914” oraz „Władcy Beskidów”.Gry można zakupić przez Internet lub w sieci biur PTH.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij