Pieniny Kultura Sacrum - koncert na organy i waltornię

Fot. Maks Stefański 2018.08.07 17:01 / news / czytano 1461 / opinie 0

Dwaj znakomici artyści zaprezentowali się w minioną sobotę 4 sierpnia podczas czwartego z koncertów w ramach Letniego Festiwalu Pieniny Kultura Sacrum w Krościenku n.D w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza.

Na wstępie wszystkich zebranych przywitał ks. Krzysztof Kutek wraz z dyrektor festiwalu Agnieszką Radwan Stefańską. Organista Bernhard Leonardy z Niemiec oraz waltornista Jacek Muzyk z USA wspólnie przedstawili program złożony zarówno z oryginalnych dzieł literatury muzycznej, lecz również z transkrypcji oraz improwizacji. Wysłuchać można było utworów m.in. J.S.Bacha, L. van Beethovena i R.Schumanna.
 
Ciekawostką jest ,że waltornia to inaczej róg - zbudowany z wąskiej metalowej rurki, trzykrotnie zwiniętej w spiralę i z jednej strony zakończonej lejkowatym ustnikiem a z drugiej szeroką czarą głosową. Wewnątrz spirali znajdują się dodatkowe trzy rurki połączone z wentylami, które pomagają w wydobywaniu pełnej skali dźwięków. Róg pochodzi z Francji i jest potomkiem rogu myśliwskiego i naturalnego, bez wentyli. Taki instrument występował już w starożytności, kiedy robiony był − podobnie jak trąbka − z materiałów innych niż metal. W renesansowej Europie rogi używane były podczas polowań. Miały mniejsze rozmiary, tylko jeden skręt i grało się na nich wprost z grzbietu konia. Uważa się, że róg jest bardzo trudnym instrumentem i nawet z wentylami wymaga od wykonawcy wielkich umiejętności kontrolowania oddechu i ust.
 
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE we współpracy z Parafią Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Partnerem wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gmina Krościenko n. Dunajcem, Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.
 
Kolejny koncert już 11 sierpnia - zapraszamy do Krościenka.
Autor: Oprac. red.
Źródło: muzykotekaszkolna
Zdjęcia: Maks Stefański
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij