Skończyli Kenara, nie przestali tworzyć

Fot. Agnieszka Stopka 2017.05.22 16:11 / news / czytano 2612 / opinie 0

Wystawę prac wykonanych przez pienińskich absolwentów zakopiańskiego Zespołu Szkół Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara otwarto w piątek 19 maja w galerii nad Pijalnią Wód Mineralnych w Szczawnicy.

Przybyłych na wernisaż wystawy artystów, ich rodziny i przyjaciół oraz zaproszonych gości, przywitała dyrektor Muzeum Pienińskiego - Barbara Alina Węglarz. W wernisażu wystawy udział wzięli: Alicja Marduła, dyrektor szkoły im. Kenara oraz jeden z nauczycieli, mąż pani Alicji - Stanisław.

Na wystawie w galerii na Placu Dietla zebrano prace 15 pienińskich twórców, którzy ukończyli zakopiańską szkołę w różnych latach. Są to: Stefan Gabryś, Aleksandra Kordeczka, Jakub Stanisław Kołodziejski, Łukasz Kulig, Wojciech Kulig, Ewa i Marek Majerczakowie, Eliza Malinowska, Marta Mikołajczyk, Jan Papież, Jakub Salamon, Bożena Soliwoda, Marek Wolak oraz wywodzący się ze Sromowiec Niżnych bracia: prof. Stefan Borzęcki i Władysław Borzęcki. Część z nich już nie żyje, jednak ich prace oraz prace młodszych absolwentów "Kenara" świadczą o wysokim poziomie artystycznym placówki kształcącej młodzież przez pokolenia. Istnieją przypadki, że naukę w "Kenarze" podejmują rodzice a później ich dzieci itd. Jako przykład Barbara Węglarz podała m.in. Wojciecha i Łukasza Kuligów. Kustosz Muzeum Pienińskiego przedstawiła wszystkich pienińskich plastyków - absolwentów zakopiańskiej szkoły. Wspomniała również o tym, że do jej powstania (początkowo była to szkoła snycerska), jako inicjator i działacz Towarzystwa Tatrzańskiego, przyczynił się Józef Szalay. Jego popiersie wykonał współcześnie Stanisław Kołodziejski, jeden z absolwentów.

- Taką piękną klamrą spięte zostają odległe bieguny czasowe powstania szkoły i otwarcia dzisiejszej wystawy - podsumowała Węglarz.

 

Głos zabrała również dyrektor Marduła. - W ubiegłym roku nasza szkoła obchodziła jubileusz 140 lat działalności pedagogicznej. Miło mi, że mogę uczestniczyć w tym wernisażu. Nie mogło być inaczej, żeby ktoś z nas, dyrekcja lub grono nauczycielskie, nie pojawił się dzisiaj tutaj. Jesteśmy dumni, że nasi absolwenci są tak aktywni. (...)Myślę, że dzięki tej wystawie mogą państwo być inspiracją dla naszych absolwentów z innych miejscowości a także dla nowych uczniów - powiedziała.

 

Prace pienińskich absolwentów "Kenara" - malarskie wykonane różną techniką, rzeźbiarskie, lutnicze i inne - można oglądać w Pijalni na Placu Dietla do 20 lip. Organizatorem wystawy jest Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.
Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij