Spotkania z Kulturą Pienińską - podsumowanie sezonu 2016

Fot. Arch. Fundacji 2016.10.04 18:47 / news / czytano 2456 / opinie 0

Zakończył się tegoroczny sezon cyklu „Spotkań z Kulturą Pienińską”, realizowanych w ramach projektu pn.„Pienińskie Dziedzictwo” przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Od maja do września 2016 odbyło się w sumie 19 wydarzeń, przybliżających dziedzictwo kulturowe Pienin, adresowanych przede wszystkim do turystów i kuracjuszy. Wydarzenia odbywały się  w Jazz Bar w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, w Pijalni Wód Mineralnych oraz  w Cafe Helenka przy Pl. Dietla. Wzięło w nich udział ponad 1500 osób.

W ramach cyklu miały miejsce m.in. spotkania z pienińskim gawędziarzem Andrzejem Dziedziną –Wiwrem, przewodnikiem, etnografem, wszechstronnym artystą ludowym i niestrudzonym propagatorem tradycji górali pienińskich.  O niezwykle ciekawej i barwnej historii szczawnickiego kurortu można się było dowiedzieć podczas spotkań z Barbarą Alina Węglarz, kustosz Muzeum im. J.Szalaya w Szlachtowej, znawczynią tematu historii uzdrowiska, autorką książek i licznych wystaw. Oblegane wręcz przez młodszych i starszych były warsztaty malowania na szkle, prowadzone przez uznaną  artystkę ludową Annę Madeję. Niecodzienną okazją do poznania życia, zwyczajów i  oryginalnych śpiewów regionu Pienin stały się spotkania z flisakami, podczas których odbywały się konkursy wiedzy o Pieninach i spływie Dunajcem, w których można było wygrać najnowszy album fotograficzny, dotyczący tej niezrównanej atrakcji naszego regionu. Humorystyczną odsłoną spotkań były, cieszące się dużym zainteresowaniem, spektakle komediowe pt.: ”Bajarze znad Grajcarka”, prezentowane przez aktywnych seniorów ze stowarzyszenia Młodzi Inaczej 60+. 

Zainteresowanie wydarzeniami cyklu świadczy dużym o zapotrzebowaniu na imprezy oparte o lokalne bogactwo kulturowe i potrzebie kontynuowania podobnych przedsięwzięć w przyszłym sezonie.

Autor: Agnieszka Żarska
Zdjęcia: Arch. Fundacji
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij