Szczawnica. Podróż do kurortu w XIX wieku i dzisiaj - książka do kupienia od grudnia

Fot. 2018.11.23 15:40 / news / czytano 3156 / opinie 0

Po latach pracy ukazuje się dawno oczekiwana książka autorstwa Barbary Węglarz pt. "Szczawnica. Podróż do kurortu w XIX i dzisiaj". Partnerem i współwydawcą jest Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.

„Szczawnica. Podróż do kurortu w XIX wieku i dzisiaj” to wyjątkowy album, w 16 rozdziałach prezentujący niezwykle ciekawe dzieje uzdrowiska, historię jego tworzenia, dawne widoki, sposoby podróżowania i spędzania czasu „u wód”, to ponad 270 stron pięknych stronic o historii uzdrowiska, to prawie 200 starych map, widoków, zdjęć, prawie 30 współczesnych fotografii i akwarel Szczawnicy.
 
Każdy rozdział to oddzielna historia zaklęta w obrazach, fotografiach, pocztówkach, litografiach i mapach. W książce znajdziemy więc XIX-wieczne mapy przestawiające drogi do Szczawnicy, XIX-wieczne ryciny Macieja Bogusza Stęczyńskiego, rysunki (w tym także Józefa Szalaya – założyciela Szczawnicy), widoki „zdjęte” przez malarzy (w tym rozdziale podziwiamy obrazy Walerego Eljasza Radzikowskiego, Mariana Trzebińskiego), fotografików (a szczególnie odkrywcy Tatr, Pienin i samej Szczawnicy Awita Szuberta) oraz winiety reklamowe uzdrowiska sprzed II wojny światowej. Całość dopełnia rozdział o współczesnej Szczawnicy, widzianej w akwarelach Michała Suffczyńskiego oraz na zdjęciach ukazujących rewitalizowane obiekty i miejsca związane z działalnością spółki Thermaleo, która od kilkunastu lat zarządza Uzdrowiskiem Szczawnica.
 
- Album to kopalnia niecodziennych wiadomości o Szczawnicy i mamy wielką nadzieję, że może stać się zupełnie nowym przewodnikiem po jej historii – dla turystów pamiątką tego, jak Szczawnica, będąc nowoczesnym kurortem sięga do historycznych korzeni, dla Szczawniczan – świadectwem zarówno przemian, jak też niezwykłej historii. Książka będzie do nabycia m.in. w księgarni w Nowym Targu, Zakopanem i Szczawnicy już na początku grudnia. Więcej na stronie wydawnictwa - astraia.pl - zachęca Rafał Monita z Oficyny Artystycznej Astraia.

W połowie grudnia odbędzie się spotkanie promocyjne w Szczawnicy, szczegóły wkrótce.
Autor: Rafał Monita
Źródło: Astraia
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij