Wernisaż rodzinnej wystawy Zachwiejów w szczawnickiej pijalni wód

Fot. AS 2015.11.28 20:16 / news / czytano 1809 / opinie 0

Cztery pokolenia rodziny Zachwiejów zaprezentowały swoje prace plastyczne podczas wernisażu wystawy, który odbył się 27 listopada w Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla w Szczawnicy.

Główną postacią, wokół której skupiła się cała rodzina i przyjaciele, była Janina Zachwieja Buliś z domu Malinowska – szczawnicka malarka, rzeźbiarka, poetka i mistrzyni sztuki kulinarnej. Podczas wernisażu opowiadała o początkach swojej pracy artystycznej.

- Mój mąż rzeźbił. Bywał na różnego rodzaju wydarzeniach, zdobywał nagrody. Zawsze mu towarzyszyłam, ale pozostawałam w cieniu. Pewnego dnia postanowiłam sama spróbować malarstwa. Zachęcił mnie do tego Józef Bieniek podczas warsztatów, które zorganizowałam dla dzieci. Moja przygoda ze sztuką wzięła się z zazdrości ale myślę, że zazdrość dobrze ukierunkowana może przynieść też pożytek – stwierdza artystka.

Kierownik Muzeum Pienińskiego pani Barbara Węglarz, przedstawiając Janinę, mówiła o jej zasługach dla kultury pienińskiej. Działalność artystki zobrazowała za pomocą tekstu Władysława Orkana „Wskazania dla synów Podhala”. Mówiąc o rodzinie Zachwiejów podkreśliła ich przywiązanie do tradycji rodzinnych, regionalnych i patriotycznych.

Obecny podczas wernisażu kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel mówił o gościnności i serdeczności rodziny Zachwiejów. W wernisażu uczestniczyli także kapelan Oddziału Łąckiego ZP ks. dr Stanisław Kowalik oraz brat śp. ks. prof. Józefa Tischnera – Kazimierz Tischner.

Nie zabrakło gości w tym członków ZP ze Szczawnicy, z Łopusznej i innych. Licznie przybyła rodzina, przyjaciele i znajomi w tym Monique, Andrzej i Helena Mańkowscy. Przygrywała kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Pani Janina sentymentalnie ale i humorystycznie wspominała swojego męża. Z dumą opowiedziała też o rękodziele swoich dzieci, wnuków i prawnuków.

Na wystawie można obejrzeć prace niemal wszystkich członków rodziny: obrazy, rzeźby, haftowane serwety, meble (np. pięknie rzeźbioną skrzynię), stroje góralskie. Tematyka prac pozostaje bardzo różnorodna, od patriotycznej, religijnej lub związanej z folklorem po zabawki dziecięce i obrazy ze Smerfami w roli głównej. Wystawę w galerii nad Pijalnią Wód będzie można oglądać do 24 stycznia 2016 r.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij