Wolna Republika Ochotnicka - folkowo w Ochotnicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.08.16 21:55 / news / czytano 4049 / opinie 1

Festiwal Wolna Republika Ochotnicka połączył muzykę wołoską z góralską, żydowską i romską. Po raz pierwszy na Podhale, właśnie do Ochotnicy, przyjechał Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich.

"Z okazji 600-lecia lokacji Ochotnicy i 680-lecia lokacji Tylmanowej postanowiliśmy zorganizować festiwal, który będzie muzyczną podróżą poprzez dzieje obu wiosek, prezentującą muzykę wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały na terenie naszej gminy tworząc niepowtarzalny klimat i unikatową historię naszej małej ojczyzny" - napisali organizatorzy festiwalu.

Na scenie plenerowej obok Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej najpierw wystąpili gospodarze - zespół Ochotni, Mali Ochotni a także Spod Gorca z Ochotnicy Dolnej i Kapela Tylmanowska. Następnie nadszedł czas na występy zaproszonych gości - muzykę wołoską można było usłyszeć dzięki zespołowi z Serbii, żydowskie melodie zaprezentował zespół Anashim z Bielsko-Białej, których tradycyjne pieśni dotychczas znane w języku jidysz oraz hebrajskim, zostały przetłumaczone na język polski i przeniosły słuchaczy w tajemniczą kulturę żydowską. W świat cygańskich rytmów przeniósł festiwalową publiczność zespół Kałe Bała z pochodzącą z Czarnej Góry na Spiszu wokalistką, romską pieśniarką i poetką Teresą Mirgą. Na zakończenie z akcentem lokalnym wystąpił z muzyką łuku Karpat zespół z Tylmanowej - Tryptyk.

Gośćmi specjalnymi I Festiwalu Wolna Republika Ochotnicka byli Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz ks. Stanisław Opocki krajowy duszpasterz Romów. Korzystając z obecności gości Tadeusz Królczyk - prezes Zarządu FWRO rozszyfrował symbolikę festiwalowego loga. - Nasze logo to rozeta góralska, składająca się z siedmiu mniejszych rozet. Symbolizuje ona siedem dni tygodnia, utrzymana jest w kolorystyce wszystkich kultur, które niegdyś zamieszkiwały Ochotnicę - żydowskiej, romskiej, polskiej, góralskiej i wołoskiej i przez wspomniane wcześniej siedem dni w tygodniu społeczności te, niezależnie od religii, żyły i współpracowały ze sobą w zgodzie.

Festiwal Wolna Republika Ochotnicka odbył się w Ochotnicy Górnej po raz pierwszy. Zamierzeniem organizatorów jest powtórzenie tej "podróży muzycznej" w następnym roku.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

sasza2016.08.19 16:08
na czyje zaproszenie ten rabin ,czy zamieszkuja ochotnice potomkowie rabina?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij