Wśród przyjaciół św. Franciszka rozbrzmiała muzyka

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.07.07 12:00 / news / czytano 3325 / opinie 0

Pierwszy koncert tegorocznego siódmego już Letniego Festiwalu Muzyka nad Zdrojami został zdominowany przez zwierzęta, a to za sprawą nawiązania do św. Franciszka i jego legendarnych kazań skierowanych do naszych "braci mniejszych".

Program sobotniego koncertu oparty był na tekstach zaczerpniętych ze zbioru krótkich opowiadań o życiu świętego i jego dwunastu towarzyszach "Kwiatki świętego Franciszka", w których słychać jest wielką miłość Franciszka do przyrody i umiłowanie ubóstwa. Usłyszeliśmy zarówno Kazanie do ptaków, słynną Pochwałę Stworzenia, jak i mrożącą krew w żyłach Opowieść o wilku z Gubbio. W muzyce, która oddawała niecodzienny klimat koncertu, również królowały utwory poświęcone zwierzętom. Uczestnicy wysłuchali fragmentów Rymów dziecięcych Karola Szymanowskiego, które cechuje różnorodność odcieni uczuciowych od radosnych i żywiołowych, przez ironiczne, czasem wzruszające aż po mocno żartobliwe. W repertuarze muzycznym znalazły się także Kącik dziecięcy Debussy'ego, Sceny dziecięce Schumanna, jak i prawdziwe muzyczne hity takie jak Taniec kurcząt w skorupkach Musorgskiego, Lot trzmiela Korsakowa, czy Łabędź Saint Saensa. Nie zabrakło również ptasich treli brzmiących w Wiośnie Vivaldiego.

Koncert zakończyła urokliwa Kołysanka dla małego jeża, która niejednemu uczestnikowi koncertu wycisnęła łezkę wzruszenia. Całość dopełniły wiersze polskich poetów współczesnych.  Na ten piękny, w części poetycki, w części dowcipny program złożyły się pieśni, teksty i utwory instrumentalne. 

Na koncercie wystąpili świetni artyści kameraliści, znani w Polsce i za granicą: sopranistka Katarzyna Wiwer, pianista Michał Rot oraz skrzypaczka Aleksandra Szwejkowska-Belica wraz z dziećmi Stasiem i Marysią, również grającymi na skrzypcach. Wszyscy wykonawcy fantastycznie ze sobą współpracowali, widać było, że kochają to co robią a i temat tego sobotniego kameralnego koncertu "Miniatury" sprawiał im sporą satysfakcję. Utwory wykonane były barwnie i z dowcipem, wzbudzając po każdym burzę oklasków. Niespodziankę sprawiła słuchaczom Katarzyna Wiwer, znakomicie czująca się w roli nie tylko śpiewaczki, ale też interpretatorki tekstów i długo oklaskiwana Marysia za przepiękne wykonanie "Łabędzia " z "Karnawału Zwierząt" Saint Saensa. Spośród granych utworów publiczności wyjątkowo podobał się utwór skrzypcowy Polka "Le Canarie" Ferdinanda Poliakina.
 
To pierwsze z tegorocznych festiwalowych sobotnich spotkań z Muzyką nad Zdrojami w Szczawnicy zorganizowanych przez Fundację Kulturalny Szlak, objęty patronatem honorowym przez Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża, Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowę, Starostę Powiatu Nowotarskiego Krzysztofa Fabera oraz Burmistrza Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorza Niezgodę. Na Kolejne koncerty zapraszamy do Willi Marta oraz kościoła parafialnego pw. św. Wojciecha w Szczawnicy.




Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij