Wystepy folklorystycznych zespołów z Hiszpanii oraz Bośni i Hercegowiny pod Palenicą

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.08.26 18:15 / news / czytano 6186 / opinie 0

W poniedziałek na szczawnickiej scenie zaprezentował się  zespół z  Madrytu „VILLA DE LEGANES”, dzień później Dziecięco-Młodzieżowy z Bośni i Hercegowiny.

Występy zespołów w Szczawnicy odbywają się kolejny rok na zaproszenie Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejskiego Ośrodka Kultury i są związane z pobytem wielu zagranicznych i polskich zespołów w Zakopanem, na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zakopiański konkurs jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Przez minione 45 lat uczestniczyło w nim prawie 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów, oraz około 200 grup polskich. 
 
W roku ubiegłym na scenie plenerowej pod kolejka na Palenicę można było podziwiać tańce i śpiew zespołów z Indonezji, Beninu, Bułgarii oraz Chorwacji. W tym roku w Pieninach prezentują się zespoły z Hiszpanii, Bośni i Hercegowiny oraz Turcji.
 
„VILLA DE LEGANES” powstała w 1982 r. w hiszpańskiej Estremadurze z założeniem odrodzenia lokalnej tradycji muzycznej, wkrótce jednak jej członkowie rozpoczęli badania nad folklorem także innych regionów kraju. Przez lata gromadzili materiał muzyczny i elementy tradycyjnych osiemnastowiecznych strojów, znanych z malarstwa Francisco Goi.
Zespół brał udział w wielu hiszpańskich i międzynarodowych festiwalach folkloru, podczas których zwracał uwagę oryginalnym programem, zawierającym nie tylko pokazy tańca, ale także hiszpańskie zwyczaje związane z winobraniem, żniwami i pielgrzymkami.
 
Miejski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy powstał w 2009 w mieście Tuzla w północno-wschodniej części Bośni. Położona u podnóża gór Majevica Tuzla jest trzecim co do wielkości miastem w Bośni i Hercegowinie. Jego specyfiką jest zróżnicowanie etniczne i kulturowe: mieszkają tu Bośniacy, Chorwaci i Serbowie. Miasto było i jest siedzibą wielu artystów, którzy upiększają jego przestrzeń. Słynie też z licznych kopalń soli i węgla. Zespół w ciągu 5 lat działalności zdołał zgromadzić w swych szeregach ponad 150 osób w wieku od 7 do 30 lat. Był także uczestnikiem festiwali folklorystycznych w Czechach, Turcji, Macedonii, Francji, Włoszech i innych krajach.
 
Jutro 27. sierpnia o godzinie 17.00 ostatni z występów - zespół z Istambułu "Motif".
Autor: Oprac. red.
Źródło: mffzg.pl
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij