Zielone słowa na zakończenie XI Festiwalu Muzyka nad Zdrojami

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.07.22 14:06 / news / czytano 434 / opinie 0

W piątkowy wieczór zakończył się tegoroczny XI Festiwal Muzyki nad Zdrojami w Szczawnicy. Publiczność zgromadzona w Dworku Gościnnym wysłuchała muzycznych inspiracji w wykonaniu Katarzyny Wiwer i Michała Rota. 

Zielone słowa, czyli muzyczne inspiracje - taki tytuł nosił ostatni z koncertów, który dominował w niezwykle trudne, a zarazem piękne, bo polskie utwory. Artyści wykonali Pieśni Kurpiowskie Karola Szynanowskiego oraz Słopiewnie do słów Juliana Tuwima. Te kompozycje Szymanowskiego powstały latem 1921 roku. Posiadają one w twórczości kompozytora przełomowe znaczenie, wyznaczając początek nowego nurtu - folklorystyczno-narodowego, zwracającego się w kierunku prasłowiańskiej kultury, którą zdaniem Szymanowskiego uosabiał folklor Podhala.

Tadeusz A. Zieliński, podkreślając doskonałość kompozycji Szymanowskiego, napisał: "W 'Słopiewniach' mamy do czynienia z artyzmem najwyższego lotu, tak pod względem oryginalności przeżycia, jak i misterności budowy. W swej miniaturowej formie należą one z pewnością do najciekawszych arcydzieł sztuki pieśniowej XX wieku, a także - do najbardziej odkrywczych, 'awangardowych' kompozycji swojej epoki w zakresie środków harmonicznych oraz charakteru ekspresji."
 
Ponadto usłyszeliśmy utwory Wacław Geigera - kompozytora, dyrygenta, działacza społecznego i pedagoga. Urodził się 25 czerwca 1907 r. w Krakowie. Wybuch pierwszej wojny światowej rzucił go wraz z rodziną aż na Morawy, skąd w 1915 r. na trzy lata trafił do Zakopanego, gdzie uczył się prywatnie gry na skrzypcach i fortepianie. Zafascynowany Podhalem postanowił tam wrócić początkiem lat 60. Tam od razu związał się ze szkolnictwem muzycznym: był wicedyrektorem szkoły I stopnia w Nowym Targu, a w zakopiańskiej szkole muzycznej prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę szkolną. Założył Społeczne Ognisko Muzyczne w Zakopanem (z filią w Murzasichlu) i objął funkcję jego dyrektora.
 
Dopełnienie tego niezwykłego koncertu były utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina.
 
Festiwal Muzyka nad Zdrojami jest imprezą muzyczną odbywającą się co roku od 2008 roku w okresie letnim w Szczawnicy, uzdrowisku goszczącym w tym czasie wielu kuracjuszy, letników i turystów. Ideą festiwalu jest wzbogacenie letniej oferty kulturalnej tego znanego i coraz prężniej rozwijającego się uzdrowiska o koncerty prezentujące muzykę poważną w bardzo dobrych wykonaniach, zróżnicowaną stylistycznie i dostosowaną potrzeb melomanów, spędzających letnie miesiące w Szczawnicy i okolicach. Festiwal Muzyka nad Zdrojami, organizowany przez fundację Kulturalny Szlak i w ciągu 9 lat zdobył liczną rzeszę sympatyków.
Autor: Oprac. red.
Źródło: culture.pl, przelom.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij