Bądź z nami Kingo - poezje Krystyny Aleksander

Fot. Anna Borkowska 2014.07.27 12:15 / news / czytano 6099 / opinie 0

Mieszkańcy Krościenka i turyści mieli okazję wysłuchać wczoraj koncertu - Małe oratorium do św. Kingi "Bądź z nami Kingo".

W starym krościeńskim kościele przy rynku odbył się koncert ku czci św. Kingi, który dzięki dobrej akustyce miejsca nie potrzebował nagłośnienia. Widowisko poetycko-muzyczne przedstawiające poezje Krystyny Aleksander do muzyki Aleksandry Dudek. W koncercie wystąpili: Magdalena Spytek-Stankiewicz - mezzosopran, Anna Psiuk-Maksymowicz - skrzypce, Katarzyna Rubin - wiolonczela oraz Aleksander Smoliński - słowo wiążące, recytacje. 

Publiczność wysłuchała pieśni z czwartego tomiku wierszy Krystyny Aleksander "Sercem Pisane". Znajdują się w nim wiersze zamieszczane wcześniej w Pracach Pienińskich redagowanych przez Ryszarda M. Remiszewskiego, antologiach i innych publikacjach.  Tomik poświęcony jest głównie patronce Pienin, św. Kindze, która jest dla poetki, jak sama mówi, najważniejsza w jej życiu. Podczas przedstawienia usłyszeliśmy kompozycje do wierszy m. in. Mój Dunajcu, Pożegnanie, Przyjdźże do nas Boże Dziecię (kolęda), Jezus frasobliwy, Mateńko Kingo, czy dynamicznie zaprezentowany wiersz Krościeńskie jarmarki. 

Wsłuchując się w treść śpiewanych, czy ekspresyjnie recytowanych wierszy można było w wzbogacić swoją wiedzę o wątki przyrodnicze a także historyczne. Poezja pani Krystyny Aleksander przybliżyła słuchaczom postać św. Kingi, religijność Patronki Pienin, wzór księżnej chętnej do opieki nad chorymi. Poetycka i muzyczna interpretacji wierszy umożliwia przybliżenie dziejów Krościenka nad Dunajcem. Z wierszy np. wyłania się wizja stworzenia Pienin, groza lodowca, dopiero po czasie wyłania się osada "w widłach" Dunajca i Krośniczanki. Poetycka prezentacja Krościenka stwarza pani Krystynie możliwość dodania wątków autobiograficznych, gdy wplata przekaz, że "stąd wywodzą się Jej korzenie" czy "Krościenko jest moją ostatnią przystanią". 

Gratulacjom i owacjom dla poetki, kompozytorki i artystów nie było końca. Pani Krystyna Aleksander nie kryła wzruszenia i zadowolenia z koncertu. Podziękowała kompozytorce, wykonawcom oratorium oraz wszystkim, którzy pomogli przy realizacji koncertu. Dla wszystkich Przyjaciół miała przygotowaną różyczkę. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji skierowała do Stanisława Gawędy - wójta gminy Krościenko n/D oraz Krystyny Kubik z prezes Lokalnej Grupy Działania Gorce-Pieniny.

Organizatorami Małego Oratorium do św. Kingi byli: Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny, Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, oraz Urząd Gminy w Krościenku nad Dunajcem.
Autor: Zdzisław Soliwoda / Oprac. red.
Zdjęcia: Anna Borkowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij