Msza w grocie św. Kingi w Pieninach

Fot. Aneta Pawłowska 2014.07.21 23:20 / news / czytano 6221 / opinie 0

Tradycyjnie w lipcu wierni gromadzą się u podnóża Góry Zamkowej, by wziąć udział w odprawianej tam mszy ku czci Patronki Pienin - św. Kingi.

24 lipca 1904 na Górze Zamkowej odbyło się uroczyste poświęcenie groty i figury w nabożeństwie, w którym wzięło udział kilka tysięcy ludzi. Z moździerzy na sąsiednich wzniesieniach rozległy się salwy honorowe. Miejsce to, nazwane sanktuarium św. Kingi otrzymali w opiekę proboszczowie Krościenka. W rocznicę tego poświęcenia odbywały się pielgrzymki okolicznych mieszkańców i kuracjuszy Szczawnicy do tego miejsca. Z czasem kult św. Kingi rozwinął się a 16 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II kanonizował ją. Ludzie pielgrzymując do jej sanktuarium w Zamku Pienińskim sami uświęcili to miejsce. 

Tegoroczne nabożeństwo odprawił ks. Henryk Homoncik proboszcz krościeńskiej parafii a o oprawę muzyczną zadbali pienińscy muzykanci z kapeli Jana Kubika.  Słoneczna pogoda przyciągnęła do groty świętej tłumy mieszkańców Pienin i turystów.

Autor: Oprac. red.
Źródło: pl.wikipedia.org
Zdjęcia: Aneta Pawłowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij