Niedziela Palmowa z konkursem palm

Fot. Aneta Pawłowska, Janusz Wojtarowicz 2014.04.15 18:45 / news / czytano 6389 / opinie 0

Najwyższe i najładniejsze palmy najpierw zostały poświęcone, a następnie wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez krościeńską Parafię, Fundację Dzieci Pienin i Związek Podhalan.

Ostatnia niedziela 13 kwietnia 2014 r. jest nazywana w kościele Niedzielą Palmową, obchodzoną jako wspomnienie królewskiego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie mieszkańcy witali go rzucając mu pod nogi gałązki palmowe. Stąd, żywa po dziś dzień, tradycja przynoszenia palm na Msze Święte. 

W Krościenku n/D, zachowywanie tej tradycji jest od lat wspierane poprzez organizowanie konkursu palm. Jest on wspólną inicjatywą Parafii, Fundacji Dzieci Pienin i Związku Podhalan Oddział w Krościenku n/D. Został on początkowo ogłoszony z myślą o najmłodszych parafianach. Szybko jednak okazało się, że przygotowanie tych kolorowych palm, jednoczy całe rodziny, nawet dwu i trzypokoleniowe. Szczególnie widoczne było to w tym roku. Przedwczesna wiosna praktycznie pozbawiła mieszkańców tradycyjnego surowca używanego do „wicia” palm, zwanego „baziami”. Pobudziło to kreatywność i wymagało zapewne więcej pracy. W efekcie można było oglądać dzieła jeszcze bardziej kolorowe i różnorodne niż dotychczas. Jury tradycyjnie oceniało palmy pod względem wysokości i urody. Imponującej wysokości zwycięską palmę przygotowała rodzina Gabrysiów. Nagród, ufundowanych przez Parafię i Fundację Dzieci Pienin, starczyło dla wszystkich uczestników konkursu. Uradowane dzieci wracały do domu z wymarzonymi zabawkami, sprzętem sportowym, książkami czy słodyczami. Wiele najwyższych i najpiękniejszych palm będzie można jeszcze przez jakiś czas podziwiać w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Aneta Pawłowska, Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij