Niedziela Palmowa z konkursem palm w Krościenku n.D.

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.03.24 17:09 / news / czytano 6768 / opinie 0

Około 100 palm wzięło udział w dzisiejszym konkursie na największą i najbardziej tradycyjną palmę, który miał miejsce po zakończeniu Mszy św. w Niedzielę Palmową w krościeńskiej świątyni.

O godzinie 10.30 obok starego zabytkowego kościółka w Krościenku proboszcz parafii ks. Henryk Homoncik dokonał poświęcenia mieszkańców i przyniesionych przez nich palm wielkanocnych. Po poświęceniu o godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta suma. Rozpoczynając ofiarę Mszy św. proboszcz parafii powiedział – Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, a więc czas w którym wspominamy najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia. Patrząc na mękę i cierpienie Chrystusa, patrząc na jego krzyż, który jest znakiem Bożej miłości do człowieka, pomyślmy czy w naszym sercu jest ta miłość do Boga i drugiego człowieka, którą Chrystus przychodzi zostawić.

Po zakończeniu Mszy św. rozpoczął się konkurs. Palmy zdobione najczęściej były baziami, trawami, zieleniną, kolorowymi kwiatami stosownymi do pory roku, bibułą i wstążkami. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: za   najwyższą i za tradycyjną palmę wielkanocną.

W kategorii najwyższej palmy zwyciężyli:

Miejsce I – Damian Konieczny ul. św. Kingi - około 8 m

Miejsce II – Michał Pawłowski ul. Leśna  - 6,02 m 

Miejsce III – Emilia Gabryś  z ul. Jagiellońskiej – 5,99 m

W kategorii najbardziej tradycyjna palma jury w składzie : Krystyna Walosik, Ewa Majerczak, Krzysztof Wąsowicz, Jan Kubik, Marian Jarosz, Jarosław Kubik przyznało dwa miejsca. Jak podkreślił Krzysztof Wąsowicz, prezes Związku Podhalan, - Drugi konkurs był zdecydowanie trudniejszy..., kierowaliśmy się przede wszystkim regionalizmem, urodą tych pięknych palm jak również braliśmy pod uwagę strój, aby był jak najbardziej góralski. 

Wyniki: 

Miejsce I – Natalia Pierzga, Bernadeta Gabryś, Tomasz Walkowski, Hubert Dyda, Rafał Tokarczyk;

Miejsce II – Agnieszka Prymula, Julia Zachwieja, Szymon Szczepaniak, Jaś Szerszeń, Tomasz Opyd;

Fundatorami nagród w tegorocznym konkursie byli: Parafia Krościenko, Fundacja Dzieci Pienin, Związek Podhalan – oddział Krościenko, Artyści z Krościenka. Laureaci konkursu zostawili swoje palmy, które zdobią wnętrze kościoła. 

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij