Relikwie św. Maksymiliana Kolbe w kaplicy w Ochotnicy Górnej

Fot. Beata Malec Suwara 2018.01.18 09:20 / news / czytano 3500 / opinie 0

14 stycznia bp Leszek Leszkiewicz uroczyście wprowadził relikwie św. Maksymiliana do kaplicy na Jamnem w Ochotnicy Górnej.

Kaplica na Jamnem jest urządzona w góralskim stylu. Wiosną i jesienią jest świadkiem redyków, które z racji obecnego w Ochotnicy pasterstwa Mszą św. się kończą i zaczynają. Przypomina o tym znajdujący się w ołtarzu głównym witraż Dobrego Pasterza, wykonany przez krakowskiego profesora. Powstała w latach 70. XX w. w miejscu dawnego spichlerza należącego do rodziny Szlagów. Jak opowiada ks. Stanisław Kowalik, proboszcz Ochotnicy Górnej, organizowano ją po kryjomu przed władzami komunistycznymi.

Czas powstania kaplicy przypadł na okres beatyfikacji i kanonizacji o. Maksymiliana Marii Kolbego, z tego powodu pewnie stał się jej nieoficjalnym patronem. Teraz parafia wystarała się o jego relikwie w Niepokalanowie. - Chcemy skierować także prośbę do biskupa tarnowskiego o oficjalne ustanowienie wezwania kaplicy, a także o pozwolenie na stałe tabernakulum - mówi proboszcz parafii ks. Kowalik, bo - jak tłumaczył parafianom gwarą - chciałby, żeby "tutok na stałe miskoł Jezus, naski Bóg, ten, który jest siłą i miłosierdziem".

W kaplicy na cotygodniowej niedzielnej Mszy św. o godz. 10 gromadzi się wielu parafian z tej części Ochotnicy Górnej, ale także turystów wędrujących z Turbacza na Gorc.

Autor: Beata Malec Suwara / oprac. red.
Źródło: Gość Niedzielny Tarnów
Zdjęcia: Beata Malec Suwara
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij