Rodzina świeckich misjonarzy w Szkole Podstawowej w Krościenku n/D

Fot. Krystyna Walosik 2014.05.14 20:31 / news / czytano 4946 / opinie 0

Dzisiaj w bibliotece Szkoły Podstawowej w Krościenku n/D, odbyło się spotkanie z świeckimi misjonarzami, Edytą i Michałem Jaroszami z dziećmi, którzy kilka lat pracowali w Peru w Ameryce Południowej.

Państwo Jaroszowie poznali się na obozie sportowym; obydwoje ukończyli wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie .Od początku byli zaangażowani w działalność organizacji chrześcijańskich. Wraz ze swoją przemiłą trójką dzieci (pięcioletnią Martynką, dwuipółletnią Sarą i czteromiesięcznym Beniaminem) tworzą wspaniałą  i kochającą się rodzinę.

Nauczyciele SP w Krościenku zapamiętali p. Michała jako bardzo zdolnego i utalentowanego ucznia. On sam natomiast przyznaje, że był trochę „urwisowaty”, ale lubił się uczyć matematyki, języka angielskiego oraz ćwiczyć na zajęciach wychowania fizycznego. Z czasem zaczął uprawiać sport - lekkoatletykę - zawodowo. Odniósł wiele sukcesów w chodzie sportowym na dystansach 20 km i 50 km. W 2006 roku zajął drużynowo drugie miejsce w chodzie na 50 km podczas Pucharu Świata w A Coruña w Hiszpanii.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, później wszyscy obecni gromko klaskali na część Pana Boga, który jest najważniejszy na świecie i jak najgłośniej krzyknęli imię „Jezus”. Następnie p. Michał  zapoznał uczniów klas 1-5 z charakterem działalności swojej rodziny misyjnej:  ewangelizacją, tworzeniem wspólnot wiernych oraz pracą wychowawczą i pedagogiczną. Dzieci usłyszały i  obejrzały na fotografiach, jak wyglądają realia życia na wysoko położonych terenach peruwiańskich; podziwiały krajobrazy andyjskie oraz tamtejszą florę   i faunę. Miejscowość Marco,  w której Państwo Jaroszowie ostatnio pracowali, leży 3500 m  n.p.m.

Na młodych słuchaczach szczególne wrażenie wywarło kilka ciekawostek kulinarnych m. in. : pieczona świnka morska – przysmak peruwiański i różnorodność smaków bananów np. budyniowy, jabłkowy czy biszkoptowy. Natomiast wychowawczyniom spodobała się informacja, iż w Peru - ojczyźnie ziemniaka rośnie taka ich odmiana, której czas gotowania wynosi jedynie 30 sekund.
 
Na zakończenie, uczniowie mogli zapoznać się też  z tradycyjnym sposobem noszenia dzieci  w chuście przez  tamtejsze kobiety a także wypróbować swoje umiejętności w grze na peruwiańskich instrumentach. Pani Edyta nauczyła też uczestników kilku podstawowych słów i zwrotów po hiszpańsku.
 
Ostanie słowa spotkania p. Michał skierował do wszystkich uczniów. Doradził im, aby uczyli się pilnie i słuchali swoich rodziców i nauczycieli, gdyż oni najlepiej wiedzą , co jest ważne i potrzebne, aby wyrosnąć na dobrego i mądrego człowieka.
 
Było to kolejne spotkanie ze zdolnymi i utalentowanymi młodymi ludźmi, byłymi uczniami SP w Krościenku, w ramach realizacji Rocznego Planu Wspomagania (projekt „Pilotaż sukcesem zmian”).
 
Osoby, zainteresowane działalnością misyjną naszych dzisiejszych Gości, mogą zajrzeć na stronę internetową : www.rodzinkamisyjna.pl

W imieniu całej szkoły, dziękujemy naszym Gościom, pani Edycie, panu Michałowi i ich dzieciom, za poświęcony czas, cierpliwość, zaangażowanie oraz radosną atmosferę spotkania.
Autor: Krystyna Walosik i Marta Wolska
Zdjęcia: Krystyna Walosik
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij