Sromowianie, Małe Flisaki oraz Gimbusy kolędowali na pierwsze miejsca

Fot. 2013.01.15 00:00 / news / czytano 3397 / opinie 0

W ostatni piątek, 11 stycznia w kinoteatrze Pieniny odbył się Przegląd Grup Kolędniczych. Jego organizatorem był szczawnicki Miejski Ośrodek Kultury.

Do współzawodnictwa zgłosiły się cztery grupy z terenu powiatu nowotarskiego, które oceniało jury w składzie: przewodniczący – Piotr Gąsienica, dyr. MOK, Aniela Krupczyńska i Zofia Szczepaniak – Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego, Władysław Ciesielka – Związek Podhalan.

W I kategorii zespołów autentycznych, gr. wiekowa 7-14, jury zadecydowało przyznać pierwsze miejsce ex aequo dwóm grupom: „Grywołdzkim kolędnikom” z Grywałdu oraz „Sromowskim kolędnikom” z zespołów Sromowianie i Małe Flisaki – ze Sromowiec Wyżnych i Niżnych. II m. –przyznano „Kolędnikom z Herodem” – grupie wyłonionej z zespołu regionalnego „Mali Maniowianie” z Maniów.

Do II kategorii, zespołów artystycznie opracowanych, zgłosił się tylko jeden zespół, w grupie wiekowej lat 7-14, „Gimbusy” z Publicznego Gimnazjum im. ks. prof. J. Tischnera, któremu przyznano I miejsce. Nagrody stanowiły czeki na kwotę 300zł za miejsce pierwsze i 150zł – za miejsce drugie oraz nagrody rzeczowe.

Jury zauważyło, że mimo podobnej formuły występów zespołów kolędniczych, poszczególne prezentacje znacznie różniły się od siebie. Choć miejscowości, z których pochodziły grupy, leżą na terenie jednego powiatu, już widoczne są różnice w lokalnej tradycji. Dotyczy to zarówno gwary, strojów, ilości i jakości występujących postaci (nie tylko anioł, diabeł, śmierć, Herod, pastuszek, turoń, gwiazda, Żyd, ale i np. aptekarka, czarownica, gospodyni i gospodarz), jak i rozbudowania występu kolędniczego o elementy jasełkowe – np. pokłon Trzech Króli przed żłóbkiem, taneczne – tańce: obyrtany, Żydówka czy wierszowane. 

Bardzo wysoko jury oceniło też występ grupy z Gimnazjum Publicznego, pozostający bardzo ściśle w konwencji kolędniczej, choć bez gwary, z towarzyszeniem  gitary i ze współcześnie śpiewanymi kolędami. 

Aby nie ograniczać inwencji przygotowujących się zespołów, jury postanowiło zasugerować organizatorowi, by w przyszłym roku rozszerzyć kategorie o dodatkową, uwzględniającą elementy jasełkowe.

Autor: Alina Lelito / oprac.red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij