71. Rocznica katastrofy Liberatora w Gorcach

Fot. R. Springwald, J. K. Wielgusowie 2015.12.22 15:57 / news / czytano 3707 / opinie 0

W niedzielę w Ochotnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę (18 XII 1944) ostatniej misji bombowca 15 Armii Powietrznej USAAF, Liberatora „California Rocket”.

Wpisują się w nie także obchody upamiętniające śmierć dowódcy por. pil. Williama Beimbrinka i ocalenie 9 pozostałych  członków załogi przez żołnierzy IV Batalionu „Nowy Targ”, 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz mieszkańców Ochotnicy Górnej i Dolnej.

Przy tej okazji, na skwerku przy tablicy poświęconej lotnictwu, zainaugurowano  Szlak „Lotniczych Śladów w Karpatach” i dokonano prezentacji Lotniczego Znaku Karpat oraz Lotniczej Księgi Karpat. W tym roku całość obchodów połączona była także z uroczystą sumą, w czasie której Harcerze z Szaflar przekazali Ochotnicy Górnej Betlejemskie Światełko Pokoju.

Po otwarciu obchodów i wspólnej modlitwie pod przewodnictwem ks. proboszcza, nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Tradycyjnie uczestnicy spotkania udali się pod Przełęcz Pańska Przehybka, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający katastrofę. W tym roku odbyło się to pod przewodnictwem p. Wójta, Przewodniczącego Rady Gminy i wice-konsula USA Paula S. Garr’em, w asyście pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego, harcerzy z naszej szkoły i członków Związku Podhalan. Przy wraku samolotu odmówiono modlitwę w intencji poległych lotników, symbolicznie złożono kwiaty i zapalono znicze.

W międzyczasie w budynku WOK-u otwarta została wystawa „LOTNICZE ŚLADY W KARPATACH”, a w ramach zgłębiania historii lotnictwa obejrzano wystawę i ekspozycję w muzeum (Lotnicze ślady w Gorcach), a także zdjęcia, filmy i eksponaty, o których opowiadali pasjonaci. Dr Piotr Sadowski wygłosił prelekcję  „Lotnicze ślady w Karpatach – historia”, natomiast  dr inż. arch. Krzysztof Wielgus kontynuował ten temat w wykładzie „Lotnicze ślady w Karpatach – krajobraz i turystyka” . Na zakończenie wszyscy zgromadzeni podpisali  list  do Spencera Felta - żyjącego członka załogi Liberatora.

Pamięć o amerykańskich pilotach i ich załogach pozostaje nadal żywa dzięki grupie miłośników historii lotnictwa i mieszkańcom Ochotnicy. Niedzielna uroczystość odbyła się dzięki współpracy WOK–u na czele z kierownikiem Zdzisławem Błachutem z  kierownictwem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PPTK, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Robertem Springwaldem, Jadwigą i Krzysztofem Wielgusami z  PK im. T. Kościuszki w Krakowie, Gorczańskim Parkiem Narodowym, Stowarzyszeniem Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Fundacją im. Tadeusza Kościuszki, 9. Podhalańską Drużyną Harcerską im. Olgi i Andrzeja Małkowskich działającej przy naszej szkole pod opieką p. Moniki Gierczyk i p. Teresy Sejud, Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”, miejscowym Związkiem Podhalan z kapelą, Kołem Gospodyń Wiejskich. 

Ciekawy artykuł o wydarzeniach z 1944 roku znajduje się TUTAJ




Autor: T.Plata
Źródło: WOK w Ochotnicy Górnej
Zdjęcia: R. Springwald, J. K. Wielgusowie
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij