Białopotocanie jadą reprezentować Polskę - region Pienin do Tweru w Rosji

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.05.19 22:19 / news / czytano 4192 / opinie 1

Od 21 do 23 maja w Rosji odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej w mieście Twer. Polska mieć będzie tam swoich przedstawicieli z Pienin.

Na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rosji do Tweru wyjeżdża jutro 20 maja reprezentujący Polskę Zespół Muzyczny "Białopotocanie" z Krościenka n/D w składzie; Artur i Wiesław Majerczak, Tomasz Bodziarczyk, Marek Piątek, Paweł Knutelski, Bartosz Gabryś. Towarzyszyć im będzie gawędziarz góralski Piotr Gąsienica. Delegacja z Polski promować będzie podczas festiwalu cały region Pienin, naszą kulturę, folklor i walory turystyczne. Wyjazd delegacji wsparli; Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, szczawnicki MOK, Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, Hotel Nad Przełomem, Pienińskie Centrum Turystyki oraz Pieniński Portal Informacyjny Pieninyinfo.pl

Miasto-port Twer położone nad rzeką Wołgą jest stolicą regionu twerskiego. Tam swoją twórczość będą prezentować goście zaproszeni przez ambasady krajów słowiańskich w Rosji, Ministerstwo Kultury i Spraw Zagranicznych, Komitet Dumy Federacji Rosyjskiej, a także poeci z Rosji, Białorusi, Macedonii, Serbii, Czarnogóry, Chorwacji, Polski, Słowacji, Słowenii i Ukrainy.

W programie zaplanowano odczyty poezji, spotkania z przedstawicielami różnych religii, prezentacje książek wydanych z okazji festiwalu. W Bibliotece im. Aleksieja Maksimowicza Pieszkowa znajduje się galeria portretów słowiańskich poetów, która ostatnio zyskała kolejne dzieło sztuki - 23 maja odbędzie się ceremonia odsłonięcia portretu chorwackiego poety Tina Ujevića. Goście regionu Twer będą mogli wziąć udział w międzynarodowej konferencji "Rosja i Słowianie - Dialog kultur".

Szczególną rolę na festiwalu spełni słynny pisarz serbski, podróżnik i bibliofil Viktor Lazić. W kwietniu wyruszył z Belgradu w podróż i w chwili otwarcia festiwalu ma dotrzeć do Tweru. Po drodze odwiedza bratnie kraje, badając cenne dziedzictwo słowiańskiej kultury i sztuki. W stolicy Viktor Lazić zaprezentuje wystawę rzadkich serbskich książek, a także ekspozycję swoich zdjęć i notatek z podróży, która obejmuje również spisane wrażenia z podróży ze stolicy Serbii do miasta nad Wołgą.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

Sergey Glovyuk2013.06.11 10:06
Warto może dodać, że Polskę na festiwalu oficjalnie reprezentowali poeci Aleksander Nawrocki i Juliusz Erazm Bolek. W imprezie uczestniczyli również Adam Ziemianin i Józef Baran.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij