Bliskie spotkania z przyrodą - Storczyki

Fot. Dorota Nelle-Zborowska 2014.06.20 17:04 / news / czytano 6067 / opinie 0

Mieszkając w Pieninach, możemy na co dzień podziwiać miejsca niezwykłej wprost urody o cennych walorach przyrodniczych. Często niemal za oknem spotkać możemy gatunki chronione, wyjątkowe, a dla nas mieszkańców tak powszednie, że już prawie ich nie dostrzegamy.

Jak poznawać przyrodę? Można próbować dowiedzieć się czegoś wertując stronice encyklopedii, przewodników czy książek przyrodniczych. Można spędzić trochę czasu szukając w zasobach Internetu. Najlepiej - i zdecydowanie najprzyjemniej - jest wziąć lornetkę, lupę i wybrać się na wycieczkę, by poznać przyrodę swoich okolic. 
 
Coraz mniej jest na Ziemi miejsc, o których z pełnym przekonaniem powiedzieć można, że nie dotknęła ich działalność człowieka. Mieszkając w Pieninach, możemy na co dzień podziwiać miejsca niezwykłej wprost urody o cennych walorach przyrodniczych. Często niemal za oknem spotkać możemy gatunki chronione, wyjątkowe, a dla nas mieszkańców tak powszednie, że już prawie ich nie dostrzegamy.
 
Storczyki. Wszyscy kojarzymy je z roślinami występującymi w topikach, gdzie prowadzą epifityczny tryb życia, a tymczasem spotkać je można również w Pieninach. W Polsce zanotowano ok. 60 gatunków, a z Pienin podano ponad 30 gatunków. W naszej rodzimej florze nie są to epifity, lecz rośliny mające najczęściej podziemne organy zapasowe (kłącza, bulwy), występujące na łąkach, w lasach, zaroślach. Storczyki wyróżniają się w przyrodzie osobliwymi kształtami oraz barwami i zapachami kwiatów. Kwiaty zbudowane są z 6 listków okwiatu, umieszczonych w dwóch okółkach. Jeden z listków wewnętrznego okółka przekształca się w tzw. warżkę z ostrogą. Służy ona jako powabnia dla zapylających owadów.
 
Prawie wszystkie storczyki są roślinami rzadkimi i podlegającymi ochronie. Wiele z nich znajduje się na polskiej "czerwonej liście" jako gatunki zagrożone wyginięciem. W ostatnich dziesięcioleciach znacznie zmniejszyła sie liczba stanowisk. Siedliska zanikają m. in. z powodu zarastania niekoszonych łąk. Jeśli już raz zniszczono miejsce występowania, przywrócić je jest bardzo trudno; korzenie i bulwy potrzebują symbiozy ze ściśle określonymi gatunkami grzybów. 
 
Zdjęcia przedstawiają storczyki odnalezione na łące w Pieninach, zupełnie przypadkiem ... Łąki pienińskie są siedliskiem wielu roślin kwiatowych. Na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego występuje 1100 gatunków roślin naczyniowych. Dla porównania w Polsce jest ich łącznie około 2, 5 tys. Tym bardziej więc istotne są takie działania człowieka, by te cenne obiekty przyrodnicze, które zachowały jeszcze swój naturalny charakter miały szansę przetrwać.




Autor: Dorota Nelle-Zborowska
Zdjęcia: Dorota Nelle-Zborowska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij