Co warto wiedzieć przed kupnem gładzi szpachlowej? (art. sponsorowany)

Fot. 2020.05.28 10:06 / news / czytano 1635 / opinie 0

Gładzie dosyć niedawno pojawiły się na naszym rynku. Wcześniej, jedyną dostępną opcją wykończeniową przed położeniem farby lub tapety był tynk. 

Jego wadą jest niewątpliwie dosyć ziarnista struktura (gdyż tynku nie szlifujemy). Tynki stosunkowo szybko ulegają zabrudzeniom i są bardzo podatne na drobne uszkodzenia mechaniczne. To wszystko źle odbija się na estetyce ścian. W dzisiejszych czasach ten problem znika – właśnie za sprawą możliwości, jakie dają nowoczesne gładzie szpachlowe.

Podstawowe rodzaje gładzi
Gładzie dzielimy głównie ze względu na materiały użyte do ich produkcji. Obecnie korzysta się w równej mierze z materiałów mineralnych pochodzenia naturalnego, jak i surowców syntetycznych.

Gładzie wapienne
Ten typ pozwala na uzyskanie prawie idealnie gładkiej powierzchni ścian i sufitów. Po nałożeniu i wyschnięciu gładzie wapienne przeważnie nie wymagają szlifowania (które skutkuje znacznymi ilościami pyłów). Ich największym plusem jest zasadowy odczyn, który uniemożliwia powstawanie pleśni i grzybów. Tak więc każdy, kto planuje wykończenie ścian np. intensywnie użytkowanej łazienki bez okna – powinien co najmniej rozważyć wykorzystanie gładzi wapiennych.

Gładzie gipsowe
Do ich produkcji wykorzystuje się z gips naturalny lub syntetyczny. Niezależnie od typu, mają tendencję do pochłaniania wilgoci. Dodatkowo – mogą przyspieszać korozję stali. Warto więc zadbać o izolację elementów metalowych. Większość z produktów tego rodzaju wymaga późniejszego, dosyć pracochłonnego i mocno pylącego szlifowania. Będzie to kłopotliwa sytuacja dla wszystkich osób, które mają problemy oddechowe, np. astmatyków. Dodatkowo, dochodzi jeszcze kwestia większego nakładu pracy przy sprzątaniu.

Gładzie cementowe
Gładzie cementowe nie gwarantują tak nieskazitelnej bieli, jak ich gipsowy wariant. Natomiast ich dużą zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne (nie kruszą się tak łatwo, jak inne rodzaje gładzi). Ich powierzchnia po nałożeniu nie jest w 100% gładka, jednak nie szlifuje się ich.  

Gładzie polimerowe
Ten rodzaj gładzi jest wskazany we wszelkiego typu pomieszczeniach, gdzie dochodzi np. do lekkiej pracy ścian i sufitów – przykładowo w wysokich budynkach, które cały czas „pracują” – gdyż znajdują się w centrach dużych miast. Gładzie polimerowe są bardzo elastyczne, nie ma więc ryzyka, że powstaną szybko nieestetyczne rysy i pęknięcia. Po nałożeniu wymagają szlifowania. Spoiwem są najczęściej związki akrylu, stąd również nazwa gładzie akrylowe.
Gładzie szpachlowe - nakładanie

Masy szpachlowe, które nazywamy gładziami, nakłada się pojedynczą, cienką warstwą (na ogół nie grubszą niż 3 mm). Nie nadają się więc do stosowania na powierzchniach, które są mocno chropowate – mają wgłębienia i nierówności powyżej 3 mm.

Wysokiej jakości gładzie szpachlowe można nakładać na stare tynki (po uprzednim oczyszczeniu i zagruntowaniu powierzchni ścian). Istnieje też możliwość układania gładzi na starej farbie. Wpierw trzeba jednak zdjąć łuszczące się warstwy. Zapobiegnie to odpadnięciu świeżo położonej gładzi. Stara farba olejna z kolei wykazuje zbyt małą przyczepność, by gładź odpowiednio przylgnęła do ściany lub sufitu.
Dzisiejsze możliwości rynku w zakresie oferty tego typu rozwiązań są bardzo szerokie. Możemy wybierać spośród dziesiątków producentów, a nawet kupić gotową do położenia gładź płynną (nie wymagającą rozrabiania z wodą). Ważne, żeby wybierać możliwie świadomie.




Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij