Czuj czuj, czuwaj….zlot harcerek ZHR w Gminie Czorsztyn

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2015.09.09 16:01 / news / czytano 1801 / opinie 0

W dniach 28-30 sierpnia 2015 r. w Sromowcach Niżnych odbył się Zlot Zastępów Zastępowych Drużyn Złotej Koniczynki, czyli najlepszych drużyn Organizacji Harcerek ZHR w Polsce. Miejscem spotkania była polana Nokiel.

Na miejsce spotkania dotarło aż 18 Zastępów Zastępowych z całej Polski, tj. łącznie 120 uczestniczek, 5 osób należących do kadry a także ok. 20 osób pomagających przy organizacji imprezy. Najdalszą drogę pokonały harcerki ze Szczecina. Zlot miał charakter obozu. Na polanie rozbito namioty w charakterze jadalni, wybudowano bramę zlotową, rozbito kuchnię polową a na maszcie dumnie zawisła harcerska flaga. Harcerki spały w przywiezionych przez siebie namiotach biwakowych.
 
Zlot rozpoczął się 28 sierpnia 2015 r. tj. w piątek wspólnym apelem, po którym harcerki zaprezentowały łącznie 18 niepowtarzalnych zakątków Polski, z których dotarły aż do podnóża Trzech Koron. Kolejnego dnia uczestniczki zlotu przystąpiły do zadania zwanego „harcem”, którego celem jest rozwijanie konkretnych umiejętności. Tym też sposobem harcerki m.in. rozpalały ognisko na wodzie, doiły krowę, przenosiły litr w wody w naczyniu sporządzonym z „darów lasu”, uczyły się regionalnego tańca w zamian za pomoc, a także plotły wspólny warkocz z wszystkich głów w Zastępie. Po tak intensywnych zadaniach przystąpiły do nauki o „Puszczaństwie” traktującej o idei wychowania człowieka na łonie natury. 

Koleje zadania, jakie organizatorzy postawili przed uczestnikami zlotu związane były z walorami i atrakcjami, jakie oferuje okolica; żeglarstwo na Jeziorze Czorsztyńskim, wspinaczki w kamieniołomie na górze Wdżar (Kluszkowce), rafting na Dunajcu ze Sromowiec do Szczawnicy oraz wycieczki rowerowe przez Słowacką cześć Pienin.

Ostatniego dnia tj. w niedzielę harcerki wzięły udział w INO, czyli w grze terenowej polegającej na dotarciu do oznaczonych na mapach punktachW rzeczywistości wcale nie było to łatwe…Na mapach zamieszczono tzw. mylne punkty, które wprowadzały w błąd i zakłócały orientację uczestników. Popołudniu harcerki zlotu przejechały ze Sromowiec Wyżnych do Zakopanego, gdzie odbyła się uroczysta Msza święta oraz przemarsz pod pomnik Olgi i Andrzeja Małkowskich (założycieli harcerstwa Polskiego). Zlot zakończył się apelem …po nim każda z harcerek wyruszyła w podróż do domu. 

Na miejsce zlotu nie bez przyczyny wybrano Gminę Czorsztyn. Jak podkreślały same uczestniczki wyprawy „Sromowce Wyżne są dla harcerek szczególnym miejscem gdyż tutaj Olga Małkowska – pionierka polskiego harcerstwa spędziła mnóstwo czasu budując i organizując Cisowy Dworek – miejsce szkoły pracy harcerskiej”. 
 
Zatem czuwaj….drużyno Złotek Koniczynki i do zobaczenia.
Autor: Aneta Markus
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij