Festyn Zdrowia w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.06.12 23:24 / news / czytano 2673 / opinie 0

Dzisiaj odbył się w naszej szkole II Festyn Zdrowia. Celem organizowanej imprezy jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia głównie pod kątem zdrowego i zrównoważonego odżywiania oraz aktywności fizycznej.  

Od lat obserwuje się niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od  reklamowanych nowinek. Nie potrafimy określić, która żywność jest dla nas wartościowa a która jest tzw. „żywieniowym śmieciem”. Brakuje świadomości, że złe odżywianie i brak aktywności fizycznej jest przyczyną powstawania wielu chorób, która jako uzupełnienie właściwego odżywiania jest podstawą zdrowia człowieka w każdym wieku. 

Do udziału w dzisiejszej imprezie zaprosiliśmy okoliczne szkoły. Z zaproszenia skorzystali: Szkoła Podstawowa nr 1 im. A. Mickiewicza w Krościenku n/D, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II z Krościenka n/D oraz Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy.

Cała społeczność szkoły jak również przybyli do nas goście wraz z opiekunami brali udział w wielu przygotowanych na ten dzień atrakcjach. Jedna z sal lekcyjnych została przeobrażona w salę kinową, w której odbywał się pokaz filmów pt. „Wiem co jem”. Filmy w ciekawy i przystępny sposób przybliżały problematykę właściwego odżywiania. W pracowni technologii gastronomicznej przygotowany był Eko - poczęstunek, czyli zdrowe napoje jako alternatywa do popularnych ostatnio a szkodliwych dla zdrowia napoi energetycznych. Można było degustować napoje ziołowe (napój z mięty i jabłka, napój z rozmarynu z imbirem, napój z melisy i pomarańczy z miodem), owocowo-warzywne (sok z marchwi i jabłek, sok z pomarańczy i grejpfrutów) oraz napoje na bazie mleka i jogurtów (koktajl bananowy, koktajl czekoladowy). Dodatkową atrakcją Eko-poczęstunku były drinki bezalkoholowe, syrop z mniszka lekarskiego, syrop z pokrzywy i syrop z róży.Na uczestników festynu w kolejnej sali czekała grupa uczniów udzielająca konsultacji dietetycznej. Z każdej przybyłej grupy uczniów wyłaniano ochotnika,który był ważony i mierzony. Po tych zabiegach „konsultanci dietetyczni” obliczali indywidualne zapotrzebowanie energetyczne dla tej osoby. Sprawdzali również zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, a następnie podawali z jakimi potrawami i napojami dostarczyć te składniki do organizmu. Udzielano wskazówek czego unikać, a które produkty są pożądane i jaką ilość kalorii spalamy podczas wykonywania różnych czynności. Nasz szkolny „konsultant ds. energy drink” w ciekawy i przystępny sposób tłumaczył wpływ spożywania napoi energetycznych na nasz organizm. Przedstawiona została naga prawda o tych produktach. Zaprezentowane zostały też 4 doświadczenia chemiczne pt.:
  • Czy każdy cukier jest słodki?
  • Wykrywanie skrobi w różnych produktach spożywczych;
  • Wykrywania białek w różnych produktach spożywczych;
  • Co szkodzi białkom;
W pracowni informatycznej każdy mógł zasiąść do komputera i rozwiązać na czas test on-line sprawdzający poziom własnej wiedzy na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Po zakończonym teście istniała możliwość obliczenia przy pomocy programu komputerowego własnego BMI (Body Mass Index) określającego wskaźnik masy ciała danej osoby. Specjalnie z okazji odbywającego się II Festynu Zdrowia udostępniona została do zwiedzania specjalistyczna pracownia kosmetyczna znajdująca się w szkole. Słuchaczki 2 roku Szkoły Policealnej dla Dorosłych – Technik Usług Kosmetycznych prezentowały pracownię. Ochotnicy mogli skorzystać z zabiegów upiększających – masaż twarzy, makijaż codzienny i wieczorowy oraz maski na bazie błota i glinki. Powszechnie bowiem wiadomo, że zdrowie to również uroda!

Tego dnia nie mogło również zabraknąć promocji aktywności fizycznej jako ważnego elementu utrzymania zdrowia. Młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w grach i zabawach sportowych, ubiegając się tym samym o tytuł „Najlepiej wysportowanej klasy”. Wszystkie konkurencje były powodem do dobrej zabawy i integracji zespołów klasowych. Ostatecznie zwyciężyli:
  • W kategorii gospodarze ZSZiP – Uczniowie Klasy III i;
  • W kategorii gimnazjum - Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera ze Szczawnicy;
  • W kategorii szkoła podstawowa - Szkoła  Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza ze Szczawnicy;
Zwycięskie zespoły zostały nagrodzone dyplomem oraz „bombami witaminowymi” składającymi się ze świeżych owoców i słodyczy dietetycznych. 

II Festyn Zdrowia minął pod znakiem wielu atrakcji i dobrej zabawy. W sposób ciekawy i przystępny dla młodzieży propagował nasze cele: Przybyli do nas goście, żegnając się, zadeklarowali chęć uczestnictwa w festynie za rok, co jest dla nas potwierdzeniem, że Festyn zyskuje na popularności. 
Autor: Małgorzata Hryc
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij