Kiedyś w potokach prali….

Fot. 2020.08.05 18:17 / news / czytano 483 / opinie 0

Przenieśliśmy się do czasów kiedy panie - gospodynie z Ochotnicy i Tylmanowej - robiły pranie w potokach. Był to wówczas stały element życia wpisujący się w codzienne obowiązki. 

Na planie filmowym stało się głośno i gwarnie. W ruch poszły tarki, kijanki, cebrzyki i balie. Potok Jamne w Ochotnicy Górnej stał się przez chwilę scenerią minionych czasów. 

Aktorzy ubrani w dawne stroje przenieśli nas w świat przeszłości – prosty, wartościowy i piękny. Było gwarno i wesoło. Wśród szumu potoku rozbrzmiewał góralski śpiew oraz radosny krzyk dzieci. 

Ekipa filmowa nagrała obraz bajkowy, sielankowy! 

To drugie z pięciu nagrań realizowanych w ramach zadania „My górale i nasza tożsamość” w ramach dofinansowania z EtnoPolski 2020, którego beneficjentem jest Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej. 

Plan filmowy odwiedził Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, który docenił pracę aktorów i całej ekipy filmowej. - Działania, które teraz podejmujemy są niezwykłą promocją naszej gminy oraz wartościowym materiałem dla kolejnych pokoleń mieszkańców Ochotnicy i Tylmanowej. 

Dziękujemy wszystkim aktorom za udział w nagraniach. Wasza zaradność, pomysłowość i spontaniczność sprawiła, że materiał, który został sfilmowany jest niezwykły. Dodać należy, że każdy z aktorów na własną rękę zaopatrzył się w stare sprzęty i stroje, o które już teraz nie jest łatwo. Dziękujemy Michałowi Buskowi za kolejny, ciekawy scenariusz. Dziękujemy pani Annie - gospodyni „Piwnicy pod Wanatami” w os. Jamne, która udostępniła nam miejsce w swoim ogrodzie i służyła pomocą. Dziękujemy gospodarzowi – panu Józkowi za pokazowy przejazd koniem ciągnącym wóz z sianem.  

To nie koniec nagrań. Przed nami kolejne, o których będziemy informować na bieżąco. Podróżujcie razem z nami w czasie! 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
Autor: Monika Pasiut
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij