Krościeńscy licealiści wzięli udział w projekcie „Prawo w praktyce”

Fot. Arch. szkoły 2016.03.21 22:16 / news / czytano 2560 / opinie 0

W dniach 15 lutego-16 marca 2016 roku młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Krościenku n. D. - klasa 1b, wzięła udział w programie edukacyjnym o nazwie "Prawo w praktyce". 

Moderatorem zajęć  tj. wykładów, warsztatów przygotowujących do gry edukacyjnej był Sędzia Sądu Okręgowego,  pan Jacek Gacek, krościeńskiego LO. Patronat nad całością objął Prezes Sądu Okręgowego w Nowym Sączu pan Mieczysław Kamiński. Program miał na celu zapoznać młodzież, klasy z rozszerzonym programem historii i wiedzy o społeczeństwie, z praktyczną stroną stosowania prawa.

Sędzia Jacek Gacek przeprowadził dziesięciogodzinny cykl zajęć, w czasie których młodzież miała możliwość poznać podstawy organizacji wymiaru sprawiedliwości , figury prawne, kontratypy, zasady penalizacji i konkretne przykłady spraw, którym przewodniczył Pan Sędzia. Sposobem prowadzenia zajęć pan Gacek „porwał nastolatków”  już od pierwszego spotkania,  ujął ich nie tylko dogłębna wiedza, ale również niesamowitą otwartością, życzliwością i serdecznością. Przytoczone sprawy karne, szczegóły niejednokrotnie mrożące krew w żyłach,  na pewno na długo zapadną w pamięci uczestnikom projektu. Uczniowie mieli  niekończącą się ilość pytań i każde z nich nie pozostało bez odpowiedzi. Pan Sędzia - kolejny raz - udowodnił, że jest mistrzem oracji! 

W ramach programu uczniowie uczestniczyli  także  w zajęciach na terenie Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Przewodnikiem w Zakładzie był kpt.  Marek Zając, doświadczony wychowawca, z kilkunastoletnim stażem.  Dzięki niemu młodzież miała możliwość pobytu  w sali widzeń z dozorem i bez dozoru, w sali narad sądu (gdzie m.in. odbywają się rozprawy w sprawie ewentualnym przedterminowych zwolnień)  czy też  w więziennej kaplicy,  w której przepiękne witraże wykonali więźniowie tutejszego Zakładu Karnego. Pan kapitan bardzo sugestywnie opowiedział nam o życiu  „za kratkami”, o subkulturach więziennych itp.

Podsumowaniem programu było przeprowadzenie gry edukacyjnej będącej symulacją rozprawy karnej, w której wszyscy uczniowie klasy pełnili rolę organów procesowych oraz stron. Sprawa  to zabójstwo XY przez XZ. 16 marca o godzinie 10.00 w sali 020 Sądu Okręgowego w Nowym Sączu młodzież klasy 1b zaaranżowała jedyne w swoim rodzaju wydarzenie - rozprawę sądową.  Każdy uczeń miał  przydzieloną rolę, do której starannie się przygotował. Były togi, ława sędziowska, strony sprawy, media , świadkowie i  publiczność, w tym opiekun programu - Sędzia  Jacek Gacek. Rozprawa została perfekcyjnie przeprowadzona, wyrok został wydany...

Na koniec współpracy nastąpiło wręczenie przez Prezesa Sądu Okręgowego stosownych certyfikatów dla każdego uczestnika programu.

Uczymy się przez zabawę, zasada stara, ale ciągle aktualna. Projekt "Prawo w praktyce" to w pełni potwierdził.
Autor: Edyta Barnaś
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij