Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!

Fot. 2013.10.09 20:07 / news / czytano 3410 / opinie 0

Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem  krótkoterminowych pożyczek, tzw. „chwilówek", oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają nadzorowi państwa.

Akcja społeczna jest współorganizowana jest przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wszyscy obywatele powinni zdawać sobie sprawę z zagrożeń płynących z niefrasobliwego zawierania umów pożyczkowych i mieć wiedzę umożliwiającą dokonanie rzetelnej oceny takich ofert. Zbliżający się okres przedświąteczny to czas szczególnie agresywnej kampanii reklamowej zachęcającej do korzystania z szybkich pożyczek (na dowód, bez zabezpieczeń). Klienci firm oferujących tego typu usługi finansowe są często nieświadomi, że rzeczywiste roczne oprocentowanie „łatwych pieniędzy" może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy procent. Potencjalni pożyczkobiorcy ulegają pokusie zdobycia „szybkiej gotówki" nie zdając sobie sprawy z konsekwencji wynikających z podpisania pozornie prostej umowy pożyczkowej, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty dorobku życia.

„Problemy z parabankami w Polsce są częścią znacznie szerszego problemu, przed którym stoi cała gospodarka światowa. Dostrzegł to zarówno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, jak i Komisja Europejska. Obywatele mają prawo podejmować ryzyko, inwestując swoje pieniądze. Jednak muszą mieć możliwość podejmowania tego ryzyka świadomie, w oparciu o rzetelne informacje. Stąd idea kampanii ma pełne wsparcie Ministerstwa Finansów" – mówi Jacek Rostowski, Minister Finansów.

Z bohaterami kampanii może zidentyfikować się prawie każdy. Przykładem jest pani Krystyna, która zastanawiała się nad zaciągnięciem pożyczki na Święta Bożego Narodzenia w wysokości czterech tysięcy złotych. Ostatecznie się na nią nie zdecyduje, ale na stronie internetowej kampanii www.zanim-podpiszesz.pl można śledzić, jak każdego dnia zwiększałby się jej dług, a wraz z nim stres i frustracja.  
 
Za pośrednictwem tej witryny można również zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na rynku finansowym, poznać cztery zasady bezpiecznego zaciągania pożyczek, użyć kalkulatorów finansowych, dowiedzieć się jak niebezpieczne kruczki prawne są stosowane w umowach oraz uzyskać dostęp do kluczowych aktów prawnych.

Pod bezpłatnym numerem infolinii Komisji Nadzoru Finansowego (tel. 800 290 479) można uzyskać informacje, które podmioty są objęte nadzorem finansowym.
 
Przykładowo, gdy kwota pożyczki to 4000 zł:
- oprocentowanie 24%w skali roku = całkowita kwota do spłaty: 4813 zł;
- oprocentowanie 24%w skali miesiąca = całkowita kwota do spłaty: 13 753 zł;
- oprocentowanie 24%w skali tygodnia = całkowita kwota do spłaty: 46 261 zł.




Autor: Oprac. red.
Źródło: mf.gov.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij