Orkiestra Dęta OSP z Krościenka n/D ma już 90 lat

Fot. Magdalena i Janusz Wojtarowicz 2013.08.05 09:50 / news / czytano 8485 / opinie 2

Jeden z najważniejszych elementów krościeńskiej tradycji i kultury - Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej świętuje w tym roku 90-lecie istnienia.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą Mszą świętą w niedzielę 4. sierpnia br. Po zakończeniu liturgii, orkiestry uczestniczące w uroczystościach i strażacy przemaszerowali spod kościoła pw. Chrystusa Dobrego Pasterza do Amfiteatru pod Wierzbą, gdzie wszystkich przybyłych gości przywitał Prezes Zarządu OSP Piotr Ciężkowski. Wczorajsze święto było okazją do tego, aby najbardziej zasłużeni dla orkiestry uhonorowani zostali odznaczeniami.

Złotym Medalem za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej decyzją Prezydium Zarządu Wojewódzkiego OSP RP odznaczeni zostali: Jan Mikołajczyk i Marian Homiński, Srebrny Medal otrzymali Kazimierz Zaziąbł, Stanisław Walkowski, Jacek Tworek. Marek Głuc za Zasługi dla Ochrony Przeciwpożarowej odznaczony został Brązowym Medalem. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużonymi dla Kultury Polskiej odznaczeni zostali Jerzy Komorek i Antoni Gabryś.  

Gratulacje i życzenia składali; Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  w Nowym Targu st. kpt. Mariusz Łaciak, Wójt Gminy Stanisław Gawęda, Przewodniczącego Rady Gminy Wiesław Kwiatek, Prezes Zarządu Gminnego Związku OSP Janusz Piwoni, Prezes Związku Podhalan Oddział Krościenko n/D Krzysztof Wąsowicz oraz Starszy instruktor ds. orkiestr dętych Stanisław Migacz z Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

- W imieniu Władz Samorządowych Gminy Krościenko nad Dunajcem oraz własnym, pragnę złożyć serdeczne gratulacje z okazji jubileuszu. Składam podziękowania wszystkim obecnym i byłym członkom orkiestry za zaangażowanie i stałą obecność w życiu kulturalnym naszej gminy. Dziękuję za ciężką pracę i wysiłek, życzę sukcesów i satysfakcji w realizowaniu pasji muzycznych a w uznaniu zasług orkiestry przeznaczam kwotę 10 tysięcy złotych na rozwój działalności. Jestem dumny i czuję satysfakcję, że mogę być z ludźmi, którzy dla kultury, bezpieczeństwa i promocji gminy zrobili bardzo wiele. - mówił Stanisław Gawęda.
 
Janusz Piwoni odczytał list gratulacyjny ZGZ OSP w Krościenku n/D i poinformował o przekazaniu kwoty 2 tysięcy złotych z przeznaczeniem na działalność orkiestry.
 
- Składam podziękowania za wzruszenia i emocje, które Państwo dostarczają. Występujemy w tych samych strojach, realizujemy tą samą misję krzewienia kultury, uświetniamy uroczystości państwowych i kościelnych. Szczęść Boże na dalsze lata - życzył orkiestrze Krzysztof Wąsowicz.  
 
Uroczystość uświetnił występ zaproszonych orkiestr z Gminy Łukowica oraz Ochotnicy Dolnej. Podczas koncertu można było usłyszeć popularne walce, polki i marsze. 

Orkiestra Dęta OSP w Krościenku powstała w 1923 roku z inicjatywy Józefa Wójcika, Jana Głuca, Józefa Noworolnika i Józefa Biela. Po II wojnie zaczęła funkcjonować przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku n/D i tak funkcjonuje do dzisiaj. Swoją grą uświetnia rocznie około 20 wydarzeń państwowych i religijnych. Obecnie jej kapelmistrzem jest Krzysztof Szewczyk.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena i Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

prezes2013.08.09 14:08
do flecika-trzeba się wrócić do szkoły podstawowej do klasy,w której uczą o procentach,a poza tym tych kilka osób z okolic Łącka chcą grać w naszej orkiestrze.A tak na marginesie to co ty zrobiłeś dla tej orkiestry /mając taki muzyczny pseudonim/----trochę mniej żółci a więcej szacunku dla tych co wolny czas poświęcają bezinteresownie na próby orkiestry aby coś było w tym Krościenku.
flecik2013.08.07 16:08
Tylko szkoda, że w tej orkiestrze tylko 1% to ludzie z Krościenka. Co tu więc świętować?
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij