Polsko - Ukraińska wymiana młodzieży dzień drugi

Fot. 2018.06.22 21:27 / news / czytano 1900 / opinie 0

19 czerwca br. grupa osób uczestnicząca w polsko-ukraińskiej wymianie międzynarodowej w ramach wspólpracy z Centrum Kształcenia i Wychowania w Szczawnicy-Jabłonce wzięła udział w żywej lekcji na temat dobrych manier, kultury i historii, która odbyła się w Muzeum Pienińskim.

Uczestnicy projektu mieli możliwość sprawdzenia jakie maniery były uważane za pożądane w danych czasach. Młodzież poznała również najbardziej charakterystyczne postacie dla Szczawnicy, historię Łemków, Rusinów, zwrócono uwagę na wielokulturowość panującą w naszym rejonie. Na zakończenie wizyty uczestnicy projektu mieli możliwość porównania dobrych manier, zwyczajów i kultury panującej w dawnych czasach do współczesnej.

Po wizycie w Muzeum młodzież udała się na aktywny wypoczynek do rezerwatu - Wąwóz Homole, gdzie promowała dobre praktyki zachowania w środowisku naturalnym, miejscach prawem chronionych. Podczas wspólnej wyprawy młodzież obserwowała innych ludzi na szlakach sprawdzając czy stosują się do norm dobrego zachowania w rezerwacie. Wspólnie spędzony czas upłynął na ćwiczeniu umiejętności językowych i wzajemnej integracji. Młodzież wspólnymi siłami stworzyła mapę dobrych nawyków w dbaniu o środowisko.

Na zakończenie dnia zostały zorganizowane warsztaty integracyjne pn. „Czy wiesz jak było dawniej”, podczas których młodzież poznawała sposoby powitań z różnych epok, zwrócono również uwagę na specyfikę powitań różnych grup etnicznych zamieszkujących Szczawnicę dawniej (Łemkowie, Rusini). Uczestnicy projektu zdobyli nową wiedzę o wartościach, normach i ukrytych wzorcach kulturowych.
Autor: Kinga Lorczyk
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij