Przy ognisku zasiadły wspomnienia, dziejów kraju uczą nas - relacja z Rajdu Górskiego

Fot. Zdzisław Soliwoda 2013.10.03 21:42 / news / czytano 4225 / opinie 0

Już po raz 43 w dniu 3 października 2013 roku  Pieniński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krościenku n/D zorganizował Rajd Górski "Szlakami Partyzantów".

Organizatorzy zastanawiali się, czy nie jest to najdłużej odbywająca się tego typu impreza, która powtarzałaby się co roku, nieprzerwanie, pod niezmienionym patronatem. Jednak są zmiany, które nie mogą umknąć mojej uwadze. Po raz pierwszy z przyczyn zdrowotnych nie mógł wziąć udziału w rajdzie pan Michał Jandura. My nauczyciele i opiekunowie staramy się przedstawić dzieciom obraz wojny i okupacji, brakuje mi jednak Kogoś pamiętającego tamte czasy, mogącego ożywić wspomnienia i grozę II wojny światowej. Mam nadzieję, że w następnym roku zdrowie pozwoli panu Michałowi na udział w zakończeniu tej uroczystości.

W rajdzie brały udział dzieci ze szkół w Szczawnicy, Maniowach, Krościenku, Krośnicy i Grywałdzie. Program rajdu obejmował przejście dowolnie wybraną trasą na Lubań i zejście do Ochotnicy Dolnej, gdzie przy Pomniku Ofiar Faszyzmu o godz.13.30 odbyło się uroczyste zakończenie imprezy ze złożeniem kwiatów i zniczy na mogiłach poległych. Odbył się także m.in. konkurs piosenki partyzanckiej. Jury pod przewodnictwem pana Mariana Jarosza przyznało pierwsze miejsce Szkole Podstawowej w Grywałdzie, drugie Szkole Podstawowej w Krościenku, kolejne zespołom z Maniów i Krośnicy. Pan Mikołaj Urbaniak, dyrektor gimnazjum w Maniowach i jednocześnie wiceprezes krościeńskiego PTTK przybliżył dzieciom wydarzenia "krwawej wigilii", opowiedział o wydarzeniach II wony światowej i przedstawił realia gorczańskie sprzed 70 lat.

Rajd odbył się przy dobrej pogodzie, zdyscyplinowana i wprawiona w rajdach pienińska i gorczańska młodzież przyszła pod pomnik w wyznaczonym czasie unikając jakichkolwiek kontuzji. PTTK zadbało o poczęstunek przy ognisku oraz o sprawny dowóz. Pożegnaliśmy się słowami - do zobaczenia za rok.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij