Smok wawelski. W kręgu mitu i historii w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku n.D

Fot. 2015.05.21 21:58 / news / czytano 2335 / opinie 0

Czy smoki istnieją naprawdę? A może to nie smoki? A czy legendy o smokach są prawdziwe i czy król Krak zabił smoka wawelskiego?

Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klas VI-tych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza . W Gminnej Bibliotece Publicznej w Krościenku nad Dunajcem odbyło się spotkanie z dr Markiem Sikorskim, autorem książki pt. ”Smok 
wawelski. W kręgu mitu i historii”.
 
Dzieci z uwagą słuchały historii o smokach i ich pogromcach. Okazuje się, że o potworze pisał już w XIII w. Mistrz Wincenty Kadłubek, nazywając go z łaciny olophagus. Ale nie każdy potwór musi być smokiem – mogą nimi być również grafy, syreny, bazyliszki…  Czy tym właśnie był smok wawelski? Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy, wielu wizerunków przedstawiających „rzekome” smoki. Te legendarne potwory można spotkać i dziś -  na wyspie Komodo. Jest to Waran z Komodo zwany Smokiem z Komodo.
 
Książkę Marka Sikorskiego, obalającego mity związane ze smokiem wawelskim można wypożyczyć już dziś w GBP w Krościenku nad Dunajcem. Po spotkaniu można było nabyć promowaną książkę i otrzymać specjalny dyplom Exinctor Draconis  „pogromcy smoków” – taki też otrzymała Biblioteka w Krościenku n.D.
Autor: Władysława Bodziarczyk
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij