Stare pomniki opowiadają swoją historię - pozostałości kultury żydowskiej w Łapszach Niżnych na Spiszu

Fot. Arch. szkoły 2015.07.01 21:53 / news / czytano 1652 / opinie 0

ZPO w Łapszach Niżnych brał udział w konkursie „Stare pomniki opowiadają swoją historię – pozostałości kultury żydowskiej w Twoim regionie". Konkurs został zorganizowany przez Małopolskie Kuratorium i ZPO im B. Głowackiego w Proszowicach. 

W ramach tego konkursu uczniowie odnaleźli ślady życia Żydów w swoim regionie. Podjęli się prac porządkowych na łapszańskim kirkucie. Wprawdzie pierwsze prace wykonali gimnazjaliści już cztery lata temu, jednak cmentarz ponownie zarósł krzewami.
 
Uczniowie wykazali duże zaangażowanie, powycinali zalegające krzewy, usunęli gałęzie a następnie wykonali z drewnianych żerdzi nowe ogrodzenie. Uczeń Dawid Pojedyniec dokumentował postępującą pracę kolegów, którą dodatkowo wzbogacił Mateusz Rzepiszczak opowiadając historię ostatniej żydowskiej rodziny Schermanów zamieszkującej Łapsze Niżne. Zgłoszona praca multimedialna do konkursu została przez jury wysoko nagrodzona. Nasze gimnazjum zostało laureatem otrzymując I miejsce ex aequo z ZPO w Proszowicach.  

W dniu 17. czerwca Mateusz Rzepiszczak wraz z rodzicami i opiekunem brał udział w uroczystym podsumowaniu konkursu w ZPO w Proszowicach.
Autor: Elżbieta Łukuś
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij