W trosce o ptaki - VI warsztaty ekologiczne

Fot. Arch. UG Czorsztyn 2013.12.17 15:56 / news / czytano 2896 / opinie 0

12. grudnia br. w Spojenej Skole w Spiskiej Starej Wsi odbyły się VI warsztaty ekologiczne, wspólne dla uczniów tejże szkoły i Zespołu Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych.

Zajęcia przebiegały pod hasłem: „Obserwujemy i troszczymy się o ptaki w okolicy”. Warsztaty rozpoczęły się prelekcją na temat ptaków żyjących w Pieninach i sposobów udzielania im pomocy podczas zimy, zaprezentowaną przez pracownika naukowego PIENAP-u. Uczniowie dowiedzieli się, jakie ptaki przebywają w okolicy stale, a jakie pojawiają się sezonowo w okresie letnim oraz zimowym. Zdobyli wiedzę o sposobach i zasadach dokarmiania ptaków oraz o rodzajach karmy, jaką można im podawać w okresie zimy, kiedy mają trudności ze zdobyciem pożywienia.
 
Druga część zajęć odbyła się w szkolnym ogrodzie, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć rozwieszone przez słowackich kolegów karmniki, wykonane podczas zajęć techniki. Uczestnicy wspólnie wyłożyli w karmnikach nasiona słonecznika. Nie udało się w tym czasie zaobserwować żerowania żadnych ptaków. Było to jednak zrozumiałe, gdyż trudno gromadzie zaprzyjaźnionych uczniów zachowywać się w sposób cichy i niezauważalny dla ptaków. Słowacy byli jednak tak mili, że udostępnili kolegom z Polski kilka zdjęć z „ptasich” odwiedzin, które udało im się zrobić wcześniej z okien szkoły. Na zakończenie, wszyscy uczniowie zostali przez prowadzących zajęcia, zachęceni do założenia karmników i regularnego dokarmiania oraz obserwowania ptaków.

Warsztaty ekologiczne są jednym z elementów projektu „Dunajec-wspólna rzeka- wspólna sprawa” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" i trwa od 1 kwietnia 2013 r. Dzięki niemu uczniowie ze Sromowiec Niżnych i Spiskiej Starej Wsi uczestniczą wspólnie w różnorodnych zajęciach, wycieczkach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi, prelekcjach, co sprzyja wzajemnemu poznaniu i integracji. Ponadto w Zespole Placówek Oświatowych w Sromowcach Niżnych powstaje, współtworzona przez obydwie szkoły, Izba Historii Flisactwa. W projekcie, jako partner, uczestniczy również gmina Czorsztyn, do zadań której należą działania promocyjno- informacyjne na rzecz projektu. Więcej o projekcie można przeczytać na www.projektdunajec.czorsztyn.pl.
Autor: Oprac. red
Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij