Wymiana młodzieży z CKiW OHP w Niemczech

Fot. Arch. szkoły 2013.08.22 14:56 / news / czytano 2828 / opinie 0

Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy brała udział w polsko – niemieckiej  wymianie młodzieży, która odbyła się w dniach 14–20 sierpnia w Erfurcie. 

Wymiana organizowana była w ramach Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, której głównym celem jest poprawa wzajemnego zrozumienia, przezwyciężanie uprzedzeń, pojednanie, oraz wspieranie wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej za kształtowanie wolnej Europy.  

Na zaproszenie Internationaler  Bund w  wymianie udział wzięło 18 uczestników z Polski i 19 z Niemiec, a głównym tematem wymiany był system edukacji i nauki w Niemczech. Podczas wymiany młodzież brała udział w zajęciach i lekcjach z młodzieżą z Niemiec, Afganistanu, Syrii i Indii. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się o systemie nauczania w każdym z tych krajów i przekonali się o mnogości i różnorodności , kultury, obyczajów oraz języka swoich kolegów. 

Młodzież z CKiW ze Szczawnicy podczas swego pobytu w Erfurcie miała możliwość zwiedzić miasto, wśród  licznych i ciekawych budowli podziwiali m.in. Katedrę Erfurcką z VIII wieku, Cytadelę położonej na wzgórzu Petersberg - jedną z najstarszych zachowanych miejskich budowli obronnych. Uwagę młodzieży przykuł również most Krämerbrücke (most kramarzy), najdłuższy całkowicie zabudowany i zamieszkały most w Europie. Pierwotnie wzniesiony z drewna, a w 1325 r. z kamienia. Most o długości 120 metrów zabudowany został 62 wąskimi domami i był miejscem handlu, dzisiaj można tam znaleźć małe restauracje i kawiarenki. 

Punktem programu było zwiedzanie obiektów, które miały bezpośredni bądź pośredni wpływ na rozwoju edukacji i szkolnictwa w Niemczech. Należy wspomnieć, iż w Erfurcie znajduje się najstarszy Uniwersytet  w Niemczech założony w 1392 r. Jednym z miejsc, związanych z rozwojem szkolnictwa, był zamek Wartburg stojący na wzgórzu w pobliżu miasta Eisenach. Stanowi on jeden z niemieckich symboli narodowych, gdyż  w latach 1521 – 1522 przebywał tutaj Marcin Luter, inicjator reformacji kościoła. Podczas pobytu na zamku studiował język hebrajski i grecki, dzięki czemu jako pierwszy przetłumaczył Nowy Testament na język niemiecki. Było to bardzo istotne wydarzenie dla szkolnictwa w Niemczech, gdyż w tym czasie Gutenberg wynalazł maszynę drukarską, co pozwoliło na wydrukowanie i powielenie Nowego Testamentu dostępnego dla wszystkich, a co za tym idzie powstania szkół gdzie uczono czytać i pisać. Oprócz zamku młodzież odwiedziła również muzeum drukarstwa i piśmiennictwa w Erfurcie, gdzie poznała zasady działania pierwszej maszyny drukarskiej na świecie, a co więcej, każdy sam mógł wydrukować sobie coś na pamiątkę. 
 
Młodzież wróciła do Polski bogata w pełne wrażeń doświadczenia z wymiany i już teraz snuje plany na kolejne spotkanie z młodzieżą z Erfurtu, które odbędzie się tym razem w Szczawnicy już pod koniec września 2013 roku.
Autor: Oprac. red.
Źródło: CKiW OHP w Szczawnicy-Jabłonce
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij