Bracia Brzezińscy Młodymi Asami sportu 2013

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2014.01.14 07:41 / news / czytano 3181 / opinie 0

Brzeziński Filip i Andrzej zostali wybrani Młodym Asem roku 2013 w Plebiscycie Sportowego Podhala. Sportowcem Roku naszego regionu został wybrany po raz piąty Tadeusz Błażusiak.

Najlepszym Sportowcem po raz piąty z rzędu wybrano Tadeusza Błażusiaka, niekwestionowanego mistrza w rajdach ekstremalnych. W minionym roku do jego największych osiągnięć należy zaliczyć mistrzostwo świata i Ameryki, złoty medal X-Games w Brazylii i Los Angeles i w debiucie 7 miejsce w pustynnym radzie Abu Dhabi Desert Challange. Po drodze wygrywał poszczególne rundy wielkich światowych zawodów.

Tym razem stoczył zaciętą walkę o pierwszeństwo. Jeszcze dwa dni przed zamknięciem plebiscytu był na trzeciej pozycji. Wyprzedzał go skoczek narciarski - Kamil Stoch i kajakarz górski - Mateusz Polaczyk. Ten ostatni na finiszu wyleciał z podium. Ustąpił miejsca wicemistrzowi świata ze skoczni w Predazzo i futboliście Sebastianowi Świerzbińskiemu.

Najbardziej wyrównana walka toczyła się przy wyborze Młodego Asa. Tutaj zaledwie głos zdecydował o triumfie kajakarzy górskich, braci Brzezińskich. Do ich największych osiągnięć 2013 roku należą: złoto mistrzostw Europy U23, srebro ME, brąz MŚ U 23 i ME U23, oraz drugie miejsce w PŚ i młodzieżowe mistrzostwo Polski.

Na drugim miejscu uplasowała się niezwykle uzdolniona unihokeistka MMKS Podhale i reprezentacji kraju - Justyna Florczak. Stoczyła równie zacięty bój jak z triumfatorami o zaszczytne drugie miejsce. Również jednym głosem pokonała ubiegłorocznego triumfatora w tej kategorii Patryka Wronkę, hokeistę i unihokeistę w jednej osobie.

Unihokeiści zdominowali kategorię „trener roku” w grach zespołowych. Wśród szkoleniowców prowadzących seniorskie drużyny wyróżniony został Bartosz Gotkiewicz. Doprowadził Górali do tytułu mistrza Polski, w minionym 2013 roku nie przegrał meczu. Ba, od 34 spotkań Górale są niepokonani w kraju! Prawda, że nie lada osiągnięcie.

Trenerem młodzieżowym roku został kolega po fachu, Arkadiusz Pysz. Małymi kroczkami budował mozolnie drużynę. Zaczął od fundamentów aż powstał wspaniały dom. Jego podopieczne zostały mistrzyniami Polski juniorek, wprowadził jej do seniorskiego zespołu i do reprezentacji kraju. Jako selekcjoner drużyny narodowej po raz drugi biało –czerwone zamieszały na salonach świata. W tym roku w mistrzostwach globu wywalczył siódme miejsce.

Działaczem roku wybrano Grzegorza Wronę, popularyzatora amatorskiego sportu. Jego dziełem są różnego rodzaju amatorskie turnieje piłki nożnej, unihokeja, a nawet tenisa stołowego. Jest prezesem Ogniska TKKF Gorce w Nowym Targu, niedawno wybrany został na drugą kadencję szefem NKP Podhale. Zamarzył sobie zrobić wielką piłkę na Podhalu, pobić najpopularniejsze sporty zimowe. Zaczynał od przejęcia Szarotki w klasie B. Z roku na rok piął się coraz wyżej i dzisiaj jego zespół jest liderem klasy okręgowej. Na razie jego marzenia się spełniają. Ściągnął sponsora i jest na dobrej drodze, by jego piłkarze awansowali do czwartej ligi.

Mecenasem sportu wyróżniamy człowieka, za pieniądze które sportowcy odnoszą sukcesy na krajowych i zagranicznych arenach. Biją się o medale mistrzostw świata, są niemal pewnymi kandydatami do wyjazdu na igrzyska olimpijskie do Soczi. Na to trzeba pieniędzy, a ich nie skąpi Józef Pawlikowski Bulcyk, właściciel LKS Poroniec Poronin. Biznesmen i pasjonat sportu. Pomaga łyżwiarzom szybkim (medale mistrzostw świata w drużynie pan i mężczyzn), biegaczom narciarskim, skoczkom i piłkarzom nożnym (awans do trzeciej ligi). W barwach jego klubu biegała Justyna Kowalczyk, pomagał też Kamilowi Stochowi. Dzięki niemu Poroniec stał się jednym z najbardziej medalodajnych klubów Podhala i zwyciężył w naszym Plebiscycie w kategorii drużyna (klub) roku.

Sportowiec Roku
1. Błażusiak Tadeusz (SuperEnduro) – 747 głosów
2. Stoch Kamil (skoki narciarskie)– 742
3. Świerzbiński Sebastian (piłka nożna) – 727
4. Polaczyk Mateusz (kajakarstwo górskie) – 720, Polaczyk Grzegorz/Polaczyk Rafał (kajakarstwo górskie) – 720
6. Antolec Jan (biegi narciarskie) – 335
7. Timek Agnieszka (unihokej) – 210
8. Pałka Krystyna (biathlon) – 199
9. Kostela Piotr (unihokej) – 140
10. Pietrzak Jacek (piłka nożna) – 126
11. Łabuz Sebastian (hokej na lodzie) – 122
12. Bachleda Curuś Katarzyna/Złotkowska Luiza (łyżwiarstwo szybkie) – 48
13. Niedźwiedzki Konrad/Szymański Jan (łyżwiarstwo szybkie) – 32
14. Król Aleksandra (snowboard) – 17
15. Marcinów Gabriel (trial) – 9
16. Mozdyniewicz Marek (tenis stołowy) – 6, Pieprzak Oskar (quady, rajdy przeprawowe) – 6
18. Gudbaj Patryk (snowmobil, motocross) – 2
19. Dobrowolski Jędrzej (narty ekstremalne) – 0

Młody As
1. Brzeziński Filip i Andrzej (kajakarstwo górskie) – 570
2. Florczak Justyna (unihokej) – 569
3. Wronka Patryk (hokej na lodzie, unihokej) – 568
4. Żur Monika (kolarstwo górskie) – 455
5. Murańska Klemens (skoki narciarskie) - 426
6. Wiercioch Michał/ Majerczyk Grzegorz (kajakarstwo górskie) - 382 
7. Łabuda Krzysztof (motocross) - 367
8. Kubicz Kasia (tenis ziemny) – 246
9. Kubowicz Magdalena (koszykówka) – 261
10. Mitoraj Kinga (biathlon) – 190
11. Chlebek Dariusz/Węgrzyn Dominik (kajakarstwo górskie) – 180
12. Chowaniec Mateusz (biegi narciarskie) – 179 
13. Fudalej Angelika (łyżwiarstwo szybkie) – 149
14. Budzyk Ewa (hokej na lodzie) – 143
15. Włodarczyk Urszula (łyżwiarstwo szybkie) - 132
16. Kozielska Magdalena (biegi narciarskie) – 80
17. Jasiczek Jędrzej (narciarstwo alpejskie) – 11
18. Gąsienica Andrzej (kombinacja norweska) – 0
 
Autor: Stefan Leśniowski / Oprac. red.
Źródło: sportowepodhale.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij