Niedzica: Start II etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów

Fot. Arch. ZEW Niedzica S.A. 2015.05.07 22:14 / news / czytano 2403 / opinie 0

Każdego roku rośnie popularność wyścigu, a co za tym idzie sprzyja on promowaniu atrakcji turystycznych naszego regionu. 

Należy podkreślić, iż takie wydarzenia jak Karpacki Wyścig Kurierów nie mogłoby się odbyć bez przychylności samorządów (z najbliższego otoczenia gmina: Łapsze Niżne i Jabłonka), a także bez wsparcia sponsorów i partnerów do których w rejonie Podhala należeli: Uzdrowisko Rabka oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica.

I Międzynarodowy Wyścig Kolarski Szlakiem Kurierów Beskidzkich odbył się w 1975 roku. Ma na celu przypominanie roli Kurierów, którzy z zaangażowaniem i poświęceniem brali udział w II Wojnie Światowej. Trasy poszczególnych etapów prowadzą podobnymi szlakami, którymi wówczas podążali młodzi łącznicy, przez Polskę, Słowację i Węgry.  
 
Obecnie Karpacki Wyścig Kurierów zaliczany jest do najbardziej prestiżowych w Europie, znajdując się w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej UCI. W wyścigu mogą brać udział zawodnicy do lat 23 należący do ekip kontynentalnych, narodowych, regionalnych oraz klubowych.
 
Tegoroczna rywalizacja odbywała się w dniach od 28.04 – 3.05.2015r. i wiodła przez jedne z najpiękniejszych miejsc Małopolski. Pierwszy dzień wyścigu upłynął pod znakiem konkurencji w jeździe na czas. I etap rozpoczął się 29. kwietnia tam, gdzie narodził się przed laty – w Tarnowie, skąd 150 kolarzy miało do pokonania 120 km do Ciężkowic. Warto zaznaczyć, że trasa II etapu tego największego w tej części Europy, kolarskiego wydarzenia biegła przez malownicze zakątki Spisza, Podhala i Orawy.  
 
W piękny, słoneczny dzień 30. kwietnia, na starcie II etapu - zaporze elektrowni wodnej w Niedzicy, Dyrektor Wyścigu – Tomasz Wójcik, przekazał zaszczyt zasygnalizowania startu zawodnikom gospodarzowi tego urokliwego miejsca. Prezes ZEW Niedzica SA – Grzegorz Podlewski wykonał to zadanie z energią sportowca i największą przyjemnością. Pierwotnie kolarze mieli do pokonania 129 km trasy II etapu, ale w dniu startu została ona skrócona do 105 km z przyczyn niezależnych od organizatora, co wcale nie ułatwiło współzawodnictwa.

Zawodnicy walczyli o wygraną w premiach górskich wspinając się pod Falsztyn, Przełęcz Snozka, Łapszankę, Klin oraz Ząb. Należy pochwalić tutaj naszego rodaka Gracjana Szeląga z POLISH NATIONAL TEAM, który aż czterokrotnie zajmował naprzemiennie pozycje w pierwszej trójce! Zwycięstwo w II etapie należało jednak do reprezentanta Belgii - Van Driesa Gestelo z grupy Lotto Soudal. Najlepszy Polak, Patryk Talaga zameldował się na mecie na 15 miejscu. Dalsze etapy wyścigu rozegrano po słowackiej stronie Tatr oraz w okolicach jeziora Balaton na Węgrzech. Triumfatorem końcowej klasyfikacji generalnej został Tim Ariesen z holenderskiej grupy Jo Piels. 
 
Karpacki Wyścig Kurierów skupia sporo kolarskich grup międzynarodowych z takich krajów jak Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy, Austria, Słowację, Czechy, Węgry, Estonię, Białoruś a nawet Kazachstan.

Źródło: ZEW Niedzica S.A.
Zdjęcia: Arch. ZEW Niedzica S.A.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij