Białopotocanie z gawędziarzem góralskim Piotrem Gąsienicą w Rosji

Fot. Arch. Kapeli Białopotocanie 2013.06.03 15:39 / news / czytano 5645 / opinie 0

W dniach 21-23 maja br. w Rosji odbył się V Międzynarodowy Festiwal Kultury Słowiańskiej w mieście Twer.

Na zaproszenie ambasad słowiańskich w Rosji, Ministerstwo Kultury i Spraw Zagranicznych, Komitet Dumy Federacji Rosyjskiej do Tweru przybyli reprezentanci Serbii, Czarnej Góry, Litwy, Chorwacji, Słowenia, Ukrainy, Białorusi. Polską delegacją stanowili górale z Pienin - muzyka „Białopotocanie”, w składzie: Artur i Wiesław Majerczak, Tomasz Bodziarczyk, Marek Piątek, Paweł Knutelski, Bartosz Gabryś oraz gawędziarz góralski Piotr Gąsienica.
 
Muzyka Białopotocanie wystąpiła w sali Akademii Muzycznej w Twerze z godzinnym programem regionalnym dla studentów oraz wykładem na temat cech charakterystycznych w muzyce góralskiej. Z dużym entuzjazmem została również przyjęta gawęda góralska  opowiedziana w języku rosyjskim pt. „Góra trzy”. Nasza reprezentacja została przywitana chlebem i solą i zaproszona na koncert pieśni rosyjskich w filharmonii w wykonaniu studentów II roku. Białopotocanie towarzyszyli także swoją muzyką podczas wieczornych spotkań z poezją słowiańską.

Najważniejszym wydarzeniem Festiwalu był koncert galowy w twerskiej filharmonii, na którym prezentowały się poszczególne kraje – tak w poezji jak i w muzyce. Każdy z zespołów wystąpił w dziesięciominutowym programem artystycznym. Muzyka Białopotocanie” zagrała melodie górali pienińskich: Marsz Góralski, Łobyrtane oraz Polki. Brawurowy występ naszych muzykantów, ich techniczne umiejętności i muzykalność zostały wysoko ocenione przez odbiorców i organizatorów, którzy już zaprosili kapelę do wzięcia udziału VI Festiwalu za rok. Zaproszenie na Festiwal rangi międzynarodowej do Tweru  to ogromny prestiż i zaszczyt. Góralska tradycja została tam bardzo ciepło przyjęta, a „Białopotocan” można śmiało nazwać ambasadorami naszej pienińskiej kultury. 

Organizatorami wyjazdu było Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód, którego prezes Piotr Kruk, po konsultacji z dyrektorem Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu Antonim Malczakiem, zadecydował o wydelegowaniu kapeli z Pienin.

Reprezentację z Polski wsparli sponsorzy: Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Pienińskie Centrum Turystyki, Zajazd „Czarda”, Hotel „Nad przełomem” w Sromowcach Niżnych, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oraz Pieniński Portal Informacyjny Pieninyinfo.pl, którzy wyposażyli delegację w materiały promocyjne i reklamowe oraz podróżne akcesoria.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Kapeli Białopotocanie
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij